Természetesen a Valentin-nappal kapcsolatos az első kérdésünk, aztán szó lesz a naptárról, Hawaii-ról, James Cook kapitányról és a Magyar Tudományos Akadémiáról is.
Öt kérdés – hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
Február 14-e Szent Bálint napja, aki a szerelmesek, a lelkibetegek és az epilepsziával élők védőszentje. Mikor élt?
1918-ban Oroszországban naptárreformot hajtottak végre, az addig használt Juliánus naptár helyett áttértek az általunk is használt Gergely-naptárra. Mi a legnagyobb különbség a kettő között?
Julius Ceasar Kr. előtt 45-ben reformálta meg a naptárat, innek származik a Juliánus naptár elnevezés. Az év 365 nap hosszú volt, és négy évente beiktatott egy szökőévet is, vagyis egy év 365 és negyed nap hosszú volt. Ez 11 perccel tér el a valódi napévtől, amik az évszázadok során összeadódtak, és egyre nagyobb lett az eltérés a naptár és a nap helyzete között. A Gergely-naptárban (1582 óta) a kerek százas évek közül csak a 400-zal oszthatók szökőévek, így sikerül elkerülni az eltolódást. 1918-ban, amikor Oroszországban bevezették a Gergely-naptárt, a február 14-e előtti nap január 31-e volt.
Bővebben: A Gergely-naptár bevezetése, Julián naptár - új ablakban nyílik
Bővebben: A Gergely-naptár bevezetése, Julián naptár - új ablakban nyílik
1893. február 14-én az USA annektálta Hawaii-t, azóta a szigetcsoport is az Egyesült Államok része, 1959 óta pedig az 50. tagállama. Hawaii exklávé tagállam. Mit jelent ez?
Az exklávé valamely terület (ország, közigazgatási egység, etnikai közösség által lakott terület stb.) térben elszakított, különálló területdarabja. Az USA másik exklávé tagállama Alaszka.
Bővebben: Hawaii – új ablakban nyílik
Bővebben: Hawaii – új ablakban nyílik
1831. február 14-én a Magyar Tudós Társaság (Magyar Tudományos Akadémia) megtartotta első közgyűlését. Az akadémia megalapításáról az 1825-ös pozsonyi országgyűlésen esett szó először. Ki ajánlott fel elsőként jelentős összeget az akadémia céljaira?
1825. november 3-án a pozsonyi országgyűlés alsótáblájának kerületi ülésén Felsőbüki Nagy Pál, a rendi ellenzékiség vezéralakja élesen kikelt a nemzeti kultúra és az anyanyelv ügye iránt bűnös közönnyel viseltető mágnások ellen. Ennek hatására Széchenyi István egy évi jövedelmét, 60 ezer forintot ajánlott az akadémia céljaira. Felajánlásához többen csatlakoztak. Teleki József gróf 1826-ban családja 30.000 kötetes értékes könyvtárát adományozta az akadémiának, ezzel megalapozta az Akadémiai Könyvtárat.
Bővebben: A Magyar Tudományos Akadémia története – új ablakban nyílik
Bővebben: A Magyar Tudományos Akadémia története – új ablakban nyílik
1779. február 14-én hunyt el James Cook brit hajóskapitány, felfedező. Melyik állítás NEM igaz?
Cook harmadik útjának célja Szibéria vagy Alaszka, Kanada arktikus partjainál jégmentes átjáró – a régóta keresett északnyugati átjáró – felfedezése volt, de a jég visszafordulásra kényszerítette őket. 1779. január 17-én értek Hawaii főszigetére, a mahakiki ünnepre, melynek során Cookot Lono isten reinkarnációjaként tisztelték a helyi lakosok. Néhány hét múlva viharba keveredtek és megrongált hajóval ugyanott kötöttek ki. Mivel közben elmúlt Lono isten tiszteletének idénye, és helyette a harc istenének periódusa volt éppen, a helyi lakosok össze voltak zavarodva, ezért Cook kapitányt megölték, fejét levágták, testét feldarabolták.
Bővebben: James Cook – új ablakban nyílik
Bővebben: James Cook – új ablakban nyílik
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Bővebben: Szent Bálint – új ablakban nyílik