Nem is olyan régen a Balatonról tettünk fel hét kérdést.
Most a Velencei-tó következik. Kitalálod, hogy igazat mondunk-e?
/
Kérem a kérdéseket!
A Velencei-tó Magyarország második legnagyobb tava
Magyarország és egyben Közép-Európa legnagyobb tava a Balaton. Területe 594 km2. A második legnagyobb, amely egyben a legnagyobb mesterséges tó az országban, a Tisza-tó, felülete 127 km2. Magyarország és Ausztria közös tava a Fertő-tó, amelynek magyarországi területe 75 km2. Ezt követi a Velencei-tó 24,2 km2 területtel.
A Velencei-tó Európa egyik legmelegebb tava
A napsütés hatására, valamint a sekély, átlagosan 1,5 m-es mélysége miatt Európa egyik legmelegebb tava: a víz hőmérséklete elérheti a 26-28 °C-ot is
A tóban található két szigetet, a Cserepes- és a Velencei-szigetet mesterségesen alakították ki
1977–1978-ban a tó medrének közel felét kotrással kimélyítették. A felgyűlt kotrási iszapból alakították ki mintegy 1 millió m³ iszap és nád felhasználásával a Cserepes-szigetet, amelyet ezt követően 6 m-es betoncölöpökkel cölöpöztek körbe, valamint a Velencei-szigetet.
A tó környékén találkozhatunk mocsári teknőssel, Magyarország egyetlen őshonos teknősféléjével
A tóban vagy a tó mellett élő hüllők és kétéltűek: mocsári teknős, kecskebéka, vízisikló.
A mocsári teknős a teknősök rendjébe és a mocsáriteknős-félék családjába tartozó faj. Elterjedési területe Eurázsia, Magyarország egyetlen őshonos teknősféléje, amely mára viszonylag komoly veszélynek van kitéve a betelepített vörösfülű ékszerteknős agresszív szaporodása következtében.
A mocsári teknős a teknősök rendjébe és a mocsáriteknős-félék családjába tartozó faj. Elterjedési területe Eurázsia, Magyarország egyetlen őshonos teknősféléje, amely mára viszonylag komoly veszélynek van kitéve a betelepített vörösfülű ékszerteknős agresszív szaporodása következtében.
A tóparti Velence város az olaszországi Velencéről kapta a nevét: itt laktak a székesfehérvári épületeken dolgozó velencei olasz mesteremberek
A településről a XV. századból van az első írásos feljegyzés, mely arra utal, hogy valószínűleg székesfehérvári épületeken dolgozó olasz, velencei mesteremberek éltek itt. Ők adhatták a település nevét.
A Velencei-tó a víz egyenletes be- és kiáramlásának köszönhetően stabil vízszintű, 20%-nál nagyobb ingadozás az elmúlt 300 évben nem fordult elő
A tó az elmúlt másfél évezred folyamán tizennégyszer, azaz átlagosan mintegy 100 évente kiszáradt. A legutóbbi ilyen eset 1863 és 1866 között volt. Ebben az időszakban állítólag huszárok gyakorlatoztak a kiszáradt mederben. Több alkalommal ki is áradt, elöntve a parti területeket: a legjelentősebbek az 1838-as és az 1963-as tavaszi áradások voltak.
A Velencei-tótól északra, nagyjából vele párhuzamosan húzódik a Velencei-hegység, amely Magyarország legfiatalabb hegysége
Fejér megye középső részén, a Velencei-tótól északra, nagyjából vele párhuzamosan húzódik Magyarország variszkuszi hegységmaradványa, a Velencei-hegység, amelyet javarészt a földtörténeti óidőben (paleozoikum) keletkezett mélységi magmás kőzet, a gránit épít föl. Magyarország legöregebb hegysége. Geológiailag igen stabil, ezért itt (egész pontosan Nadapon) találhatók az Adriai-tenger és a Balti-tenger szintjéhez igazított szintezési alappontok.
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!