Megemlékezünk egy Afrika-kutatóról, egy világhírű színészről és az egyesülő Európa egyik szervezetéről, valamint két szomorú eseményről: az egyik a 2. világháborúban történt, a másik pedig 1990-ben.
Öt kérdés – hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
1813-ban született David Livingstone skót misszionárius orvos, Afrika-kutató, a Viktória-vízesés felfedezője. Melyik országok határán van ez a vízesés, ami a legszélesebb a világon?
1944. március 19-én, hajnali 4 órakor német csapatok lépték át Magyarország határát és ellenállás nélkül eljutottak a fővárosba. Ugyanezen a napon Kállay Miklós miniszterelnök beadta lemondását. Mi volt Magyarország katonai megszállása hadműveletének neve?
Magyarország katonai megszállásának terve már 1940-ben felmerült a német hadvezetés részéről. Ennek elodázása részben a külpolitikai körülmények, részben a magyar kormányzat lavírozásának volt köszönhető. A tényleges megszállást a Margarethe hadművelet jelentette, mely a Magyar Királyság fontosabb területeinek német katonai megszállása volt a második világháború utolsó előtti évében, 1944. március 19-én, vasárnap.
Bővebben: Margarethe hadművelet – új ablakban nyílik
Bővebben: Margarethe hadművelet – új ablakban nyílik
1951-ben írták alá az Európai Szén- és Acélközösségről, a Montánunióról szóló szerződést, amely az első lépés volt az egyesült Európa felé. Hat ország alapította. Az alábbiak közül melyik ország NEM volt tagja?
Az Európai Szén- és Acélközösség (ESZAK, angolul European Coal and Steel Community, ECSC) más néven Montánunió egy 1951-ben alapított nemzetközi szervezet, amit hat állam: Franciaország, az NSZK, Olaszország, Belgium, Luxemburg és Hollandia hozott létre az acél- és szénkészletek kezelésére a tagállamok területén a hidegháború alatt. Az ESZAK volt az első szupranacionális elven létrehozott szervezet. 1952 és 2002 között működött. (A képen a közösség zászlaja látható.)
Bővebben: Európai Szén- és Acélközösség - új ablakban nyílik
Bővebben: Európai Szén- és Acélközösség - új ablakban nyílik
1990-ben ezen a napon kezdődött a fekete március néven elhíresült magyarellenes pogrom. A magyar anyanyelvi oktatás megteremtéséért tüntetőkre szervezetten a helyszínre szállított románok támadtak. Rengeteg sebesültje és öt halottja volt a zavargásoknak, a rend csak napokkal később állt helyre. Melyik városban történt mindez?
Fekete március (más néven marosvásárhelyi pogrom) megnevezés alatt azokra az etnikai zavargásokra hivatkozunk, amelyek 1990 márciusában történtek az akkor még magyar többségű Marosvásárhelyen (magyarok: 52%, románok: 48%) a két nemzetiség között. A harcoknak 5 halottja (3 magyar és 2 román) és 278 sérültje volt. Az eseményt az váltotta ki, hogy a magyarság tüntetett az anyanyelvi oktatás megteremtéséért, amire válaszul a Vatra Românească soviniszta román szervezet a román kormányerők támogatásával szervezetten környékbeli románokat szállított Marosvásárhelyre, akik feldúlták a város központját, majd rátámadtak a mindaddig békésen tiltakozó magyarokra. A több napig tartó zavargásoknak március 21-ére lett vége, amikor is a környező településekről megérkezett magyar erősítés kiverte a beszállított románokat a városból, majd ezt követően a román hadsereg helyreállította a rendet.
Bővebben: Fekete március – új ablakban nyílik
Bővebben: Fekete március – új ablakban nyílik
1955. március 19-én született Bruce Willis amerikai színész. Melyik volt az a filmje, amelyet részben Budapesten forgattak, például a Hősök terén vették fel egy moszkvai tüntetés jeleneteit?
A Die Hard – Drágább, mint az életed (A Good Day to Die Hard) az 1988-ban Drágán add az életed! című filmmel indult Die Hard-sorozat ötödik része, melyet 2013. február 14-én mutattak be a mozikban. A forgatást 2012 januárjában kezdték volna Budapesten, de később elhalasztották április végére. A felvételeket Budapesten és Moszkvában készítik. Budapest is az orosz fővárost „alakítja” a filmben.
Bővebben: Die Hard – Drágább, mint az életed – új ablakban nyílik
Bővebben: Die Hard – Drágább, mint az életed – új ablakban nyílik
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Bővebben: Viktória-vízesés – új ablakban nyílik