Ma van a közlekedési kultúra és Miskolc város napja, megemlékezünk Konstantinápoly megalapításáról, a nagy gazdasági világválságról és egy apácáról, aki közel száz zsidót mentett meg a 2. világháború alatt.
Öt kérdés – hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
Május 11-e a közlekedési kultúra napja, a biztonságtudatosan, környezettudatosan, udvariasan közlekedő emberek ünnepnapja, 2015 óta. Mikor adták ki azt a belügyminiszteri rendeletet, amit az első magyar KRESZ-nek tekinthetünk?
Május 11-e Miskolc város ünnepe is, mert 1909-ben ezen a napon adott a városnak címeres kiváltságlevelet Ferenc József. Miskolc magyarország egyik legnagyobb és legnépesebb városa, megyei jogú város. Melyik megye székhelye?
Miskolc (szlovákul és csehül Miškovec, németül Mischkolz) megyei jogú város Magyarország északkeleti részén, a Bükk-vidék keleti lejtőinél. Az Észak-Magyarországi régió fővárosa és legnagyobb települése. Borsod-Abaúj-Zemplén megye és a Miskolci járás székhelye. A megye lakosságának negyede Miskolcon él. Az ország negyedik legnépesebb városa Budapest, Debrecen és Szeged után, agglomerációval együtt Budapest és Debrecen után a harmadik legnagyobb, illetve a második legnagyobb belterülettel/beépített területtel rendelkező város Magyarországon Budapest után.
Bővebben: Miskolc, Miskolc város ünnepe - új ablakban nyílik
Bővebben: Miskolc, Miskolc város ünnepe - új ablakban nyílik
330-ban ezen a napon alapította meg I. (Nagy) Konstantin, a Római Birodalom császára Konstantinápoly városát. Mi a város mai neve?
Konstantinápoly (a mai Isztambul): a Római, a Bizánci és az Oszmán Birodalom fővárosa, a szultánnak, a legfőbb török hatóságoknak, a sejk-ül-iszlamnak, görög, örmény és örmény-katolikus patriárkának, római katolikus érseknek és nagy rabbinusnak székhelye volt. A trák Boszporusz déli kijáratánál feküdt.
Bővebben: Konstantinápoly – új ablakban nyílik
Bővebben: Konstantinápoly – új ablakban nyílik
1931-ben csődöt jelentett a bécsi Creditanstalt, ami az európai pénzügyi válság kezdetét jelentette. A nagy gazdasági világválság 1929–33 között tartott. Melyik országban vette kezdetét?
Az 1. világháború után a világgazdaság vezetését az USA vette át, kamatpolitikájának köszönhetően áramlott a tőke az országba. Világszinten túltermelés alakult ki, minden ágazat kapacitását meghaladva állított elő cikkeket, az előállítás költségeit pedig hitelekből fedezték. 1929. október 24-én, a „fekete csütörtökön” megkezdődött a részvénypiaci recesszió is, sokan innen számítják a válság kitörését. Ekkor – mindmáig tisztázatlan okokból kifolyólag – a New York-i tőzsdén eladási láz tört ki, a részvények árfolyama hihetetlen mértékben zuhanni kezdett. Napokon belül az Egyesült Államokban több ezer bank ment csődbe, százezrek vesztették el állásukat, üzemek zártak be, vállalkozások csődöltek be, a termelők kezén mérhetetlen mennyiségű felesleg maradt, amit nem lehetett értékesíteni, mert a vásárlásokra se volt pénz.
Bővebben: Nagy gazdasági világválság – új ablakban nyílik
Bővebben: Nagy gazdasági világválság – új ablakban nyílik
1899. május 11-én született (Boldog) Salkaházi Sára, a Szociális Testvérek Társasága apácanővére, közel száz magyarországi zsidó megmentője a nyilas rémuralom idején, vértanú. 2006-ban a budapesti Szent István-bazilika előtti téren avatták boldoggá. Az ő tragikus halálának emlékét is őrzi a Cipők a Duna-parton emlékmű. Ki volt a hungarista Nyilaskeresztes Párt vezetője, amely a nyilasterrorért, a folyóba lőtt emberekért felelős volt?
A Nyilaskeresztes Párt (NYKP) egy parancsuralmi hungarista párt volt, Szálasi Ferenc harmadik pártja, mely ezen a néven 1939. március 15. és 1944. augusztus 24-e, majd a nyilas hatalomátvételt követően 1944. október 16-a és 1945. május 1-je között működött. A Nyilaskeresztes Párt – Hungarista Mozgalom nevű pártot 1944. augusztus 24-én a Sztójay-kormány is betiltotta. Ezután „Hungarista Mozgalom” néven két hónapig illegálisan működtek, mígnem 1944. október 15-én este, nem sokkal Horthy Miklós lemondatása, majd letartóztatása után újjáalakult, és puccsal magához ragadta a hatalmat. A nyilas karhatalmisták még aznap este a Dunába lőttek munkaszolgálatos zsidókat a budapesti Lánchídnál és Margit hídnál.
Bővebben: Salkaházi Sára, Nyilaskeresztes Párt – Hungarista Mozgalom
Bővebben: Salkaházi Sára, Nyilaskeresztes Párt – Hungarista Mozgalom
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Bővebben: KRESZ, A közlekedési kultúra napja – új ablakban nyílik