A mai évfordulósok: Batthyány Lajos, Magyarország első alkotmányos miniszterelnöke, Göncz Árpád, a Magyar Köztársaság elnöke, Barabás Miklós, aki Batthyány portréját is megfestette, Bertolt Brecht, a 20. századi színház egyik megújítója, és megemlékezünk arról is, hogy Széchenyi István ötlete és Clark Ádám tervei alapján ezen a napon kezdődött meg a budai Váralagút építése.
Öt kérdés – hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
1922. február 10-én született Göncz Árpád magyar író, műfordító, köztársasági elnök. Mikor volt Magyarország köztársasági elnöke?
1853-ban ezen a napon kezdték el építeni a Budai Váralagutat Clark Ádám tervei szerint. Ötletadója Széchenyi István volt. Milyen hosszú az alagút?
A budapesti Várhegy-alagút vagy budai Váralagút – a köznyelvben egyszerűen csak Alagút – a Széchenyi lánchíd budai hídfőjét (Clark Ádám tér) Krisztinavárossal összekötő 350 méter hosszú alagút. Áthalad rajta a 16-os, 16B, 105-ös és 916-os buszjárat.
Bővebben: Budai Váralagút - új ablakban nyílik
Bővebben: Budai Váralagút - új ablakban nyílik
1807. február 10-én született Batthyány Lajos gróf, Magyarország első alkotmányos miniszterelnöke. Melyik évben alakított kormányt?
A Batthyány-kormány (1848. március 23. – október 2.) Magyarország első felelős „ministeriuma” (minisztériuma vagy kormánya) volt. 1848. március 23-án az országgyűlés alsótábláján Batthyány Lajos, a március 17-én kinevezett miniszterelnök, kihirdette a kormány névsorát. A kormány szeptember 11-én mondott le, de különböző okokból végül október 2-án adta át szerepkörét az Országos Honvédelmi Bizottmánynak.
Bővebben: Batthyány Lajos (miniszterelnök) – új ablakban nyílik
Bővebben: Batthyány Lajos (miniszterelnök) – új ablakban nyílik
1810. február 10-én született Barabás Miklós magyar festőművész, grafikus, aki az előző kérdésnél látható Batthyány-portrét is festette. Melyik állítás NEM igaz vele kapcsolatban?
Barabás Miklós legismertebb művei különféle portrék; ezek között arcképek és egészalakos ábrázolások egyaránt előfordulnak. De jelentős szerepet játszott az életkép műfajának hazai elterjesztésében, illetve tájképeket is festett.
Bővebben: Barabás Miklós (festő) – új ablakban nyílik
Bővebben: Barabás Miklós (festő) – új ablakban nyílik
1898-ban ezen a napon született Bertolt Brecht német drámaíró, költő, rendező, a 20. századi színház egyik megújítója. Egyik legismertebb műve a Koldusopera. Hol játszódik a darab?
A Koldusopera Bertolt Brecht 1928-ban írt tandrámája. A műben a londoni szegények világát választotta a cselekmény helyszínéül. A mű három felvonásból, felvonásonként három jelenetből áll.
Bővebben: Bertolt Brecht – új ablakban nyílik
Bővebben: Bertolt Brecht – új ablakban nyílik
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Bővebben: Göncz Árpád – új ablakban nyílik