Ukrajna függetlensége, Pompeii pusztulása, Róma elfoglalása, a Lánchíd alapkőletétele és a Pluto „lefokozása” a mai témáink.
Öt kérdés – hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
1991. augusztus 24-én kiáltották ki Ukrajna függetlenségét, ekkor szakadt el az ország a Szovjetuniótól. Ukrajna területe 603.700 km². Hányadik ezzel az európai rangsorban?
79-ben ezen a napon pusztította el egy vulkánkitörés Pompeii városát. A hamu teljesen betemette az épületeket, az első romokat csak 16. században találták meg. Melyik vulkán okozta a város pusztulását?
Pompeii ókori római romváros Nápoly közelében, Campania olasz tartományban. Eredeti etruszk neve Pmpei. A város a Vezúv lábánál, lávatalapzaton épült. A Vezúv kitörése pusztította el 79-ben. Hatalmas hamu- és lapillitömeg lepte be a várost, és teljesen eltemette. Pompeii első megtalálása teljesen véletlenszerű volt. A 16. században a Sarno-folyó szabályozási munkálatai során bukkantak rá az első falmaradványokra. 1748. április 6-án kezdték meg hivatalosan az ásatásokat Roque Joaquín de Alcubierre spanyol mérnök vezetésével.
Bővebben: Pompeii – új ablakban nyílik
Bővebben: Pompeii – új ablakban nyílik
I. Alarik nyugati gót király heves küzdelmeket vívott a Római Birodalommal és 410. augusztus 24-én elfoglalta Rómát is. A gótok később büszkén hivatkoztak rá, hogy Alarik nem romboltatta le a várost „más barbárok szokásához hasonlóan", de a katonái hat napig fosztogathatták, csak a keresztény templomokat kímélték. A nyugati gótoknak 711-ig volt saját államuk. Melyik mai ország területén?
A nyugati gótok vagy vizigótok a 3. század végén kettévált gót nép nyugati ága voltak. Első külön államukat a keleti gótok szomszédságában hozták létre a mai Románia területén, majd a hunok támadása miatt nyugatra húzódtak. Utolsó saját államuk a mai Spanyolország területén létezett az arab hódításig.
Bővebben: Nyugati gótok, I. Alarik nyugati gót király – új ablakban nyílik
Bővebben: Nyugati gótok, I. Alarik nyugati gót király – új ablakban nyílik
1842. augusztus 24-én tartották a Lánchíd alapkőletételi ünnepségét a pesti hídfő alapgödrénél. Mikor került sor a híd hivatalos átadására?
A Lánchíd hivatalos átadására 1849. november 20-án került sor, a szabadságharc leverése utáni terror és megfélemlítés légkörében. Korlátozott átjárás már a híd teljes elkészülte előtt megindult a hídon: Elsőként 1849. január 1-jén Kossuth rendeletére Bónis Sámuel országbiztos kocsija haladt keresztül rajta, mely gránátosok kíséretében a magyar Szent Koronát vitte Budáról a Debrecenbe induló vonathoz. Hivatalos személyek és a katonaság is átjárt már a hídon a szabadságharc idején, később pedig a polgárok számára is használhatóvá vált a járda. Hajnik Pál rendőrfőnök az év pünkösdjére (május 27–28.) már rendeletben is engedélyezte a gyalogosok átjárását, amit csak a hajóhíd felállítása után tiltott meg Láng Ignác pesti városkapitány.
Bővebben: Széchenyi lánchíd – új ablakban nyílik
Bővebben: Széchenyi lánchíd – új ablakban nyílik
2006-ban Prágában, a Nemzetközi Csillagászati Unió XXVI. kongresszusán megszavazták a „bolygó” fogalom új definícióját, aminek értelmében a Plutót kizárták a bolygók köréből és törpebolygónak minősítették át. Mi különbözteti meg a bolygót a törpebolygótól?
A bolygópálya tisztára söprése a Nap körül keringő égitestek egyetlen olyan tulajdonsága, amivel a legújabb definíció szerint elkülöníthetők a bolygók a törpebolygóktól. A Plútó ennek nem tesz eleget, mert pályája szomszédságában vannak más égitestek is, de azok mozgását nem az ő gravitációs vonzóereje határozza meg.
Bővebben: Bolygópálya tisztára söprése, Törpebolygó – új ablakban nyílik
Bővebben: Bolygópálya tisztára söprése, Törpebolygó – új ablakban nyílik
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Bővebben: Ukrajna – új ablakban nyílik