Október 3-a a német újraegyesítés évfordulója, Assisi Szent Ferenc halálának napja, aztán szó lesz még a berlini tévétoronyról, az SOS vészjelzésről és az Atlantis űrrepülőgépről.
Öt kérdés – hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
Október 3-a a német egység napja annak emlékére, hogy 1990. október 3-án deklarálták Németország újraegyesítését. Hány tartománya van az országnak 1990 óta?
Több forrás szerint 1226. október 3-án hunyt el Assisi Szent Ferenc, de névünnepe a következő napon lesz. Ő a ferences rend megalapítója; Itália, illetve a mai Olaszország, az állatok, a kereskedők és a természet védőszentje. Mi a neve a ferences rend női ágának?
Az Assisi Szent Klára által alapított klarissza apácarend a ferences rend női ága.
Bővebben: Assisi Szent Ferenc, Klarisszák – új ablakban nyílik
Bővebben: Assisi Szent Ferenc, Klarisszák – új ablakban nyílik
Az 1906-os berlini rádiókonferencián fogadták el az SOS jelzést nemzetközi vészjelzésként, brit és német javaslatra. Mi a jelentése a · · · — — — · · · morzekódnak?
Az SOS a nemzetközi morzekód vészjelzés. Három rövid, három hosszú és újabb három rövid jelzésből áll (· · · — — — · · ·), amely jel szétbontva az S, O, S betűknek felelnek meg. Bár a rövidítésnek sokan tulajdonítanak értelmet („Save Our Souls”: „Mentsétek meg a lelkeinket”; „Save Our Ship”: „Mentsétek meg a hajónkat”; vagy „Send Our Savior”: „Küldjétek a megmentőnket”), valójában azért egyeztek meg ebben a jelzésben, mert könnyű használni és felismerni még interferencia mellett is.
Bővebben: SOS (jelzés) – új ablakban nyílik
Bővebben: SOS (jelzés) – új ablakban nyílik
1965-ben kezdték meg a berlini tévétorony építését, amit aztán 1969. október 3-án adtak át. Ez Németország legmagasabb, és egész Európa negyedik legmagasabb szabadon álló épülete. Milyen magas?
A Berlini tévétorony (németül: Berliner Fernsehturm) Berlin egyik fő látnivalója, Németország első, Európa negyedik legmagasabb szabadon álló épülete, 368 méteres magasságával. Közvetlenül a város központjában található, az Alexanderplatz és a Rotes Rathaus között. 1965 és 1969 között épült az NDK kormányának megbízásából, jelenlegi tulajdonosa a Deutsche Telekom egyik leányvállalata, a Deutscher Funkturm. Számtalan rádió- és televízióadó rajta keresztül sugározza műsorát. Tagja a legmagasabb épületek világszövetségének. Alexanderplatzhoz közeli elhelyezkedése miatti becenevét, az Alex-tornyot, különösen a Berlinbe látogatók használják.
Bővebben: Berlini tévétorony – új ablakban nyílik
Bővebben: Berlini tévétorony – új ablakban nyílik
1985. október 3-án indult első útjára az Atlantis űrrepülőgép egy négynapos misszióra, amelynek elsődleges célja a teljes rendszer világűrbeli körülmények között történő kipróbálása volt. Az űrrepülőt 2011-ben vonták ki a forgalomból, ez az amerikai űrrepülőgép-program végét is jelentette. Hány küldetéshez használták összesen az Atlantist?
Az Atlantis (NASA Orbiter jelzése: OV–104) amerikai űrrepülőgép, amely a Nemzeti Légügyi és Űrhajózási Hivatal, a NASA flottájához tartozott. Ez volt a negyedik megépített űrrepülőgép.
Az első repülése az STS–51–J volt 1985. október 3-án, majd további 32 repülést hajtott végre. Az Atlantis indította a Galileo űrszondát és a Magellan űrszondát 1989-ben, valamint a Compton gammatávcsövet (CGRO) 1991-ben. Részt vett a Shuttle–Mir repüléseken és repült a Nemzetközi Űrállomásra is. 2007 elején a NASA vezetői 2011-re tűzték az Atlantis kivonását a forgalomból. Utolsó küldetése (STS–135) egyben az amerikai űrrepülőgép program befejezését is jelentette.
Bővebben: Atlantis űrrepülőgép – új ablakban nyílik
Bővebben: Atlantis űrrepülőgép – új ablakban nyílik
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Bővebben: Németország újraegyesítése, Németország tartományai – új ablakban nyílik