Egy világhírű magazin, egy világcég, egy népszerű sportág, két európai ország függetlenné válása és a különböző keresztény feleketezet közötti párbeszéd egy fontos mérföldköve a mai témáink.
Öt kérdés – hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
1923. március 3-án jelent meg az első amerikai heti hírmagazin, a TIME első száma. A magazin ítéli oda minden évben „Az év embere” titulust olyan személynek, csoportnak, gépnek, vagy elvont fogalomnak, mely az adott évben kiemelkedő hatással volt a világra. Melyik állítás NEM igaz?
1991-ban Észtországban és Lettországban népszavazást tartottak: a polgárok mindkét országban nagy többséggel a Szovjetuniótól való függetlenségre szavaztak. Melyik állítás NEM igaz?
Az orosz nyelv nem hivatalos egyik országban sem.
Bővebben: Észtország, Lettország - új ablakban nyílik
Bővebben: Észtország, Lettország - új ablakban nyílik
1974-ben ezen a napon kötötte meg első egyezményét a római katolikus és az evangélikus egyház. Mikor szögezte ki követeléseit Luther Márton a wittenbergi vártemplom kapujára, ami a reformáció egyik legjelentősebb eseménye?
A reformáció vagy hitújítás a 16. században, Nyugat- és Közép-Európában a katolikus egyház megreformálására indult mozgalmak megnevezése. A 15–16. században egyre fokozódott a katolikus egyház bírálata. Luther Márton Ágoston-rendi szerzetes először az általa megfogalmazott 95 tézissel hívta fel a figyelmet a hibákra (a hagyomány szerint 1517. október 31-én kiszegezte követeléseit és tanításait a wittenbergi vártemplom kapujára), majd fokozatosan eltávolodott a római vezetéstől. Nem sokkal később Ulrich Zwingli, majd Kálvin János Svájcban is elindította új, független vallási mozgalmát. E mozgalmak tagjait a pápasággal szembeni tiltakozás („protestálás”) miatt protestánsoknak nevezték, a kereszténységnek ekkor kialakuló nagy ága a protestantizmus. A reformáció egyes irányzatainak szétválása a különböző protestáns egyházak, felekezetek kialakulásához, majd megerősödéséhez vezetett. Ezek közül az evangélikus egyház (más néven lutheránus egyház) és a református egyház a legismertebbek. Befolyása megtartása érdekében a katolikus egyház az ellenreformációval válaszolt.
Bővebben: Reformáció – új ablakban nyílik
Bővebben: Reformáció – új ablakban nyílik
1839. március 3-án született Dzsamszedzsi Naszervandzsi Tata, a Tata-csoport, a világ egyik legismertebb vállalatbirodalmának alapítója. Melyik ország iparának „atyja”?
Dzsamszedzsi Naszervandzsi Tata (1839–1904) az indiai Tata Csoport, a világ egyik legismertebb vállalatbirodalmának alapítója, „az indiai ipar atyja”. A Tata Csoport nemzetközi cégcsoport, amelynek központja az indiai Mumbaiban van. Piaci kapitalizációját és bevételeit tekintve India legnagyobb magáncége. Érdekeltségei vannak az acélgyártásban, az autóiparban, az információtechnológiában, a kommunikációban, az erőműiparban, a teaiparban és a szállodaiparban. Hat kontinensen több mint 85 országban működik (köztük Magyarországon). A csoporthoz 98 vállalat tartozik hét üzletágában, ezek közül 27 tőzsdén jegyzett. A csoportnak 2020-ban kb. 750 ezer alkalmazottja volt.
Bővebben: Dzsamszedzsi Tata, Tata Csoport – új ablakban nyílik
Bővebben: Dzsamszedzsi Tata, Tata Csoport – új ablakban nyílik
1875. március 3-án játszották az első beltéri jégkorong-mérkőzést, a Victoria Jégcsarnokban, Montréalban. A hokimeccs három harmadból áll. Milyen hosszú egy harmad?
A jégkorong-mérkőzés három, egyenként 20 perces harmadból áll. A 20 perc tiszta játékidőt jelent, vagyis a játék megszakítása alkalmával az órát megállítják. Játékmegszakítás után a korongot a bedobással (bulival) hozzák játékba.
Bővebben: Jégkorong – új ablakban nyílik
Bővebben: Jégkorong – új ablakban nyílik
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Bővebben: Az év embereinek listája – új ablakban nyílik