A nemzeti parkok és a cirill abc napja, egy híd, egy fizikus és egy Nobel-díjas író a mai témáink. Öt kérdés – hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
Május 24-e az európai nemzeti parkok napja annak emlékére, hogy 1909-ben ezen a napon nyílt meg egyszerre kilenc nemzeti park. Melyik országban?
Május 24-e a cirill ábécé emléknapja több országban, Bulgáriaban nemzeti ünnep: A szláv írásbeliség és kultúra napja. Melyik országban vezették be először hivatalosan a cirill betűs írást, a 9. században?
A cirill írást hivatalosan először Bulgáriában vezették be a 9. században. Eredetileg 44 betűt tartalmazott. A bolgár ábécé azóta több változtatáson ment keresztül, a két legutóbbi változtatás 1870-ben és 1946-ban történt, amikor a betűk számát először 32-re, majd a mai 30-ra csökkentették.
Bővebben: Cirill ábécé - új ablakban nyílik
Bővebben: Cirill ábécé - új ablakban nyílik
1883. május 24-én adták át a Brooklyn hidat, amely a világ első acélkábeles függőhídja volt, és 1903-ig a leghosszabb is. 13 éven keresztül építették. Melyik városban található?
A Brooklyn híd az Egyesült Államok egyik legrégibb függőhídja, Manhattan szigetét köti össze Brooklynnal. A világ első acélkábeles függőhídja volt, és 1903-ig a leghosszabb. 1870. január 3-án kezdték meg építését, és 1883. május 24-én adtak át a forgalomnak. Először New York és Brooklyn híd-ként említették, 1915-ben kapta hivatalosan a Brooklyn híd nevet. A híd New York városképének kiemelkedő jellegzetessége.
Bővebben: Brooklyn híd – új ablakban nyílik
Bővebben: Brooklyn híd – új ablakban nyílik
1686. május 24-én született Daniel Gabriel Fahrenheit német fizikus. A róla elnevezett hőmérőbeosztást még ma is használják, főleg az angolok és amerikaiak. Hány Fahrenheit a Celsius-skála szerinti 0 fok, vagyis a víz fagyáspontja?
Fahrenheit hőmérőit 1714-15-ig borszesszel, ezentúl pedig higannyal töltötte. A róla elnevezett hőmérőbeosztást még ma is használják, főleg az angolok és amerikaiak. A hőmérőbeosztásnál Fahrenheit a fagypontot 32-vel jelölte, 0-val pedig azt a pontot, amely az 1709. évi leghidegebb hőmérsékletnek felel meg; a normális emberi testhőmérséklet 96 fok.
Bővebben: Daniel Gabriel Fahrenheit – új ablakban nyílik
Bővebben: Daniel Gabriel Fahrenheit – új ablakban nyílik
1905. május 24-én született Mihail Solohov, aki Emberi sors című kisregényéért 1965-ben irodalmi Nobel-díjat kapott, és 1941-ben szintén ezen a napon született Bob Dylan, aki 2016-ban érdemelte ki ugyanezt a díjat. Dylan egyik legnagyobb hatású és legismertebb dala a Minden idők 500 legjobb dala listán a 14. helyen szerepel. Melyik ez a dal?
A Blowin' in the Wind című szám Bob Dylan szerzeménye, melyet az 1962. áprilisi, The Freewheelin’ Bob Dylan című albumon adtak ki. A béke, háború, és szabadság filozofikus kérdéseit boncolgatja. Népszerűsége az idő múlásával sem csökkent, amit valószínűleg annak köszönhet, hogy a dalban felbukkanó kérdések nem konkrét politikai eseményt feszegetnek. 2004-ben ez a szám lett a Rolling Stone magazinban minden idők legjobb 500 szerzeményei közül a 14.
Bővebben: Mihail Alekszandrovics Solohov, Emberi sors, Bob Dylan, Blowin’ in the Wind – új ablakban nyílik
Bővebben: Mihail Alekszandrovics Solohov, Emberi sors, Bob Dylan, Blowin’ in the Wind – új ablakban nyílik
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Bővebben: Európai nemzeti parkok napja – új ablakban nyílik