Mai témáink: Mata Hari, a Kossuth-díj, az atombomba, a rádiózás és Budapest ostroma a 2. világháborúban.
Öt kérdés – hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
1945. február 13-án ért véget Budapest ostroma, a várost a német megszállás alól felszabadító szovjet csapatok szállták meg. Melyik állítás NEM igaz?
Február 13-a a rádió világnapja, annak emlékére, hogy az ENSZ ezen a napon hozott határozatot saját rádiójának létrehozásáról 1946-ban. Mikor volt az első olyan rádióadás a világon, amely emberi hangot közvetített?
Marconi 1902-ben már tudott Morse-jeleket küldeni Milánóból rádiótechnika segítségével. Az első rádióadást, amely emberi hangot közvetített, Lee de Forest valósította meg 1910. január 12-én. A Tosca előadását közvetítette a Metropolitan operaházból. Az adást néhány száz készülékkel hallgatták. A Magyar Rádió 1925-ben kezdett sugározni.
Bővebben: Rádiózás - új ablakban nyílik
Bővebben: Rádiózás - új ablakban nyílik
1917. február 13-án kémkedés vádjával párizsi hotelszobájában letartóztatták Mata Harit. Bíróság elé állították és kivégezték. 2001-ben felülvizsgálták az ügyét. Mit állapítottak meg?
Csak Mata Hari halála után derült ki, hogy minden ellene felhozott kémvádért egy másik kémnő, Elsbeth Schragmüller, fedőnevén a Doktor kisasszony a felelős. 2001-ben a Mata Hari Alapítvány keresetben kérte a francia hatóságokat az 1917-es ügy felülvizsgálatára. A vizsgálat pár hónapnyi kutatás után megállapította, hogy Mata Hari ártatlan.
Bővebben: Mata Hari (táncosnő) – új ablakban nyílik
Bővebben: Mata Hari (táncosnő) – új ablakban nyílik
1960-ban Franciaország, 1966-ban a Szovjetunió, 1978-ban az Amerikai Egyesült Államok hajtott végre kísérleti atomrobbantást ezen a napon. Jelenleg hány országról tudható biztosan, hogy van atombombája?
A következő államokról tudható biztosan, hogy van atombombájuk: Amerikai Egyesült Államok, Oroszország, Egyesült Királyság, Franciaország, Kína, India, Pakisztán és Észak-Korea – ez nyolc ország.
Bővebben: Nukleáris fegyver – új ablakban nyílik
Bővebben: Nukleáris fegyver – új ablakban nyílik
1948-ban a magyar kormányzat megalapította a Kossuth-díjat, a kiemelkedő kulturális és művészi teljesítmények elismerésére. A díjat első alkalommal 1948. március 15-én adták át. Melyik állítás NEM igaz?
A Kossuth-díjjal járó jutalom összege – megtartva az 1948 óta töretlen hagyományt – adó- és illetékmentes. Utólagos visszavonásra egyetlen ízben került sor. Nagy Gábortól, a kazincbarcikai Borsodi Kooperáció vezérigazgatójától 1953 decemberében visszavették a díját, melyet 1952. március 15-én a barnaszén-elgázosítás új technológiájáért kapott. Mint utólag kiderült, a technológiát nem Nagy Gábor találta fel, hanem egy NSZK-beli technológiát másolt le.
Bővebben: Kossuth-díj – új ablakban nyílik
Bővebben: Kossuth-díj – új ablakban nyílik
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Bővebben: Budapest ostroma – új ablakban nyílik