Mai témáink: Rudyard Kipling, a Nyolcak magyar művészeti csoport, az utolsó magyar király megkoronázása, a Szovjetunió és Garas Dezső.
Öt kérdés – hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
1865. december 30-án született Bombay-ban Rudyard Kipling irodalmi Nobel-díjas angol író és költő. Napjainkban leginkább gyermekeknek szóló műveiről ismert, melyek között leghíresebb a Dzsungel könyve. Milyen állat a Riki-tiki-tévi című meséjének címszereplője?
1909. december 30-án nyílt meg a Nyolcak, a legjelentősebb magyar avantgárd művészcsoport első kiállítása Új Képek címmel. A cím utalás az 1906-ban megjelent Új versek című kötetre: a festők ezzel azt sugallták, hogy ők is a korszerű párizsi szellemet jelenítik meg. Kinek a verseskötetére utaltak?
A Nyolcak (működtek 1909–1919) a legjelentősebb magyar avantgárd művészcsoport a 20. század elején. A Nyolcak művészetére a századelő avantgárd képzőművészeti irányzatai hatottak, elsősorban a fauves, a posztimpresszionizmus, Paul Cézanne festészete, kisebb mértékben az expresszionizmus és a kubizmus valamint a szecesszió. A századelőn forradalmi művészcsoportnak számítottak. Az Új képek elnevezés egyértelmű utalás volt az irodalomból vett korszakos jelentőségű példára: Ady Endre 1906-ban megjelent Új versek című kötetére. A festők ezzel azt sugallták, hogy ők ugyanúgy a korszerű párizsi szellemet jelenítik meg a maguk eszközeivel, mint a költő a verseivel. Az irodalmi áthallást a kritikusok is nyomban megértették, és a kiállítás kapcsán „festészeti adyzmust” emlegettek.
Bővebben: Nyolcak – új ablakban nyílik
Bővebben: Nyolcak – új ablakban nyílik
1916-ban ezen a napon koronázták meg az utolsó magyar királyt, IV. Károlyt és Zita királynét. Hol történt a koronázás?
IV. Károlyt 1916. december 30-án koronázták meg Budapesten. A koronázásra a Mátyás-templomban került sor, ahol – a koronázások történetében első ízben – a magyar himnuszt énekelték, nem a Gott erhalte kezdetű császári himnuszt. Vele együtt magyar királynévá koronázták feleségét, Zita császárnét.
Bővebben: IV. Károly magyar király – új ablakban nyílik
Bővebben: IV. Károly magyar király – új ablakban nyílik
1922. december 30-án Vlagyimir Iljics Lenin ünnepélyesen bejelenette a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetségének, a Szovjetuniónak megalakulását. Az ország felbomlását a FÁK megalakulása jelentette. Mikor történt ez?
A Független Államok Közösségének 1991. december 21-i megalakulása a Szovjetunió felbomlását is jelentette.
Bővebben: Szovjetunió, Független Államok Közössége – új ablakban nyílik
Bővebben: Szovjetunió, Független Államok Közössége – új ablakban nyílik
2011. december 30-án, 77 éves korában hunyt el Garas Dezső, a Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Kossuth- és kétszeres Jászai Mari-díjas magyar színművész, érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja. Mi a címe annak az 1987-ben bemutatott filmnek, amely az 56-os forradalom idején játszódik, és amelyben Törőcsik Marival játszott együtt?
A Szamárköhögés 1986-ban készült, 1987-ben bemutatott színes, magyar játékfilm. 1956 októberében, a forradalom ideje alatt játszódik a cselekmény. Egy testvérpár, Tomi és Annamari annak örül, hogy nem kell iskolába menniük. Apa hazajön a munkahelyéről, és elújságolja, hogy felpofozta az egyik munkatársát. A nagymama kenyeret szerez be útközben, a kenyérben két golyó ütötte lyuk van...
Rendező: Gárdos Péter; Főszerepben: Garas Dezső, Törőcsik Mari, Kárász Eszter, Tóth Marcell
Bővebben: Garas Dezső, Szamárköhögés – új ablakban nyílik
Rendező: Gárdos Péter; Főszerepben: Garas Dezső, Törőcsik Mari, Kárász Eszter, Tóth Marcell
Bővebben: Garas Dezső, Szamárköhögés – új ablakban nyílik
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Bővebben: Riki-tiki-tévi, Rudyard Kipling – új ablakban nyílik