Mai kérdéseink Nostradamusról, Madarász Viktor festőről, Páger Antalról, a Déli-sark meghódításáról és Sopronról szólnak.
Öt kérdés – hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
1503. december 14-én született Nostradamus, eredeti nevén Michel de Nostredame. IX. Károly francia király udvari orvosa, képzett csillagász-asztrológus, misztikus jós (látnok), gyógyszerész volt. Mi a címe a könyvnek, amely az egész emberiség sorsával kapcsolatban tartalmaz jövendöléseket?
1830. december 14-én született Madarász Viktor, a legnagyobb magyar történeti festők egyike és a hazai romantika egyik legjelentősebb alkotója. Kinek a siratását ábrázolja a képen látható festménye?
A festmény címe: Hunyady László siratása
Bővebben: Madarász Viktor, madarász Viktor: Hunyadi László siratása – új ablakban nyílik
Bővebben: Madarász Viktor, madarász Viktor: Hunyadi László siratása – új ablakban nyílik
1911. december 14-én érte el a Déli-sarkot a norvég Roald Amundsen, négy társával. Mennyivel előzték meg a vetélytárs angol Robert Falcon Scott expedícióját?
Az első ember, aki elérte a Déli-sarkot, a norvég Roald Amundsen volt társaival 1911. december 14-én. Amundsen táborát Polheim-nek (szó szerint: a pólus otthonának) és a Déli-sarkot körülvevő egész fennsíkot a norvég VII. Haakon király tiszteletére VII. Haakon fennsíknak nevezte el. Amundsen versenytársa, az angol Robert Falcon Scott egy hónappal később, 1912. január 17-én érte el a pólust. Scott és négy társa a visszaút végén halálra fagyott a rendkívüli hidegben.
Bővebben: Déli-sark – új ablakban nyílik
Bővebben: Déli-sark – új ablakban nyílik
1921. december 14–16. között Sopron és környékének lakossága népszavazáson döntötte el, hogy 257 km²-nyi terület Magyarországhoz vagy Ausztriához tartozzon-e. Ez volt a trianoni békeszerződés egyetlen komolyabb területi revíziója, amit a nagyhatalmak tartósan elfogadtak. A szavazók 65%-a Magyarország mellett döntött. Milyen megnevezéssel illetjük Sopront a szavazás óta?
Sopron a leghűségesebb város (Civitas Fidelissima). A legbátrabb város (Civitas Fortissima) Balassagyarmat, a leghősiesebb város (Civitas Invicta) pedig Szigetvár. A legmagyarabb város jelzőt Székelyudvarhelyre szokták használni, mint Erdély legmagyarabb városa.
Bővebben: Sopron, Nyugat-magyarországi felkelés – új ablakban nyílik
Bővebben: Sopron, Nyugat-magyarországi felkelés – új ablakban nyílik
1986. december 14-én, 88 éves korában hunyt el Páger Antal Kossuth-díjas színművész. A 2. világháborút követően néhány évet emigrációban töltött: választott hazájában festő-grafikusként dolgozott, a környező országokban több tárlata is volt, de a helyi magyar színjátszó társulat vezetését is elvállalta. Melyik országban élt?
Páger Antal 1948. január 24-én – két évi ausztriai és hét hónapi franciaországi tartózkodás után – Argentínában telepedett le. Buenos Airesben festő-grafikusként dolgozott. Önálló tárlata volt Venezuelában, Brazíliában a São Pauló-i Biennálén pedig 45 képpel szerepelt. 1948–54 között az argentínai Magyar Színjátszó Társaság vezetője volt. 1951-ben megkapta az argentin állampolgárságot. 1956 augusztusában Bécsből, kormányengedéllyel, a számára biztosított különrepülőgéppel hazatért Magyarországra. Az októberi forradalom eseményeitől távol maradt, így hazatelepülése a kommunista kulturális diplomácia sikere volt.
Bővebben: Páger Antal (színművész) – új ablakban nyílik
Bővebben: Páger Antal (színművész) – új ablakban nyílik
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Bővebben: Nostradamus, A próféciák (Nostradamus) – új ablakban nyílik