Ma a halottak napjáról, Marie Antoinette-ről, Auschwitzről, a Kab-hegyi televízióadóról és az uránról szólnak a kérdéseink.
Öt kérdés – hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
November 2-a keresztény ünnep az elhunyt, de az üdvösséget még el nem nyert, a tisztítótűzben lévő hívekért. Először 998-ban ünnepelték, Szent Odiló bencés apát kezdeményezésére, hogy a mindenszentek napja után, amely az üdvözült lelkekre emlékezik, emlékezzenek meg valamennyi elhunyt hívőről is. Kik kerülnek a purgatóriumba (tisztítótűzbe)?
1755. november 2-án született Ausztriai Mária Antónia, aki fiatalon Franciaország királynéja lett. Kezdeti népszerűsége idővel megromlott, fényűző életvitelét okolták az ország pénzügyi válságáért. A francia forradalom alatt a Forradalmi Törvényszék hazaárulás vádjával perbe fogta és guillotine általi halálra ítélte férjével együtt. Ki volt a férje?
Marie Antoinette a Habsburg–Lotaringiai-házból származó osztrák főhercegnő. 1770 áprilisában, tizennégy évesen kötött házasságot a Bourbon-házból származó Lajos Ágosttal, Franciaország dauphinjével, aki négy évvel később, 1774. május 10-én XVI. Lajos néven lett király. Kezdeti népszerűsége idővel megromlott, a lakosság körében azzal vádolták, hogy feslett és kicsapongó életet él. A forradalom idejére már a „Madame deficit” gúnynévvel illették, az ő fényűző életvitelét okolva az ország pénzügyi válságáért. A köztársasági Forradalmi Törvényszék hazaárulás vádjával perbe fogta és guillotine általi halálra ítélte őket. Férjét, a trónfosztott XVI. Lajos királyt 1793. január 21-én, őt magát október 16-án a Forradalom terén (a mai Concorde téren) kivégezték.
Bővebben: Mária Antónia francia királyné, XVI. Lajos francia király – új ablakban nyílik
Bővebben: Mária Antónia francia királyné, XVI. Lajos francia király – új ablakban nyílik
1939. november 1-jén csatolták Németországhoz Auschwitz (Oświęcim) városát, az itt felépített koncentrációs táborban pedig pontosan öt évvel később történt az utolsó elgázosítás, amikor is az elhurcolt, főként zsidó embereket Zyklon-B gázzal megölték. A gázkamrákat a németek 1944 novemberében felrobbantották, mivel igyekeztek elrejteni tetteiket a közeledő szovjet csapatok elől. A koncentrációs táborokat az SS működtette. Ki volt ennek parancsnoka?
Heinrich Luitpold Himmler (München, 1900. október 7. – Lüneburg, 1945. május 23.) a nemzetiszocialista Németország politikusa, a Nemzetiszocialista Német Munkáspárt magas rangú vezére, az SS vezetője. A második világháború alatt a Harmadik Birodalom második legbefolyásosabb embere volt Hitler után. Az összes rendőrségi és biztonsági erő, beleértve a Gestapót is, az ő irányítása alatt állt. Mint a koncentrációs táborok, a haláltáborok és a bevetési csoportok felügyelőjét, Himmlert körülbelül 5,5-6 millió zsidó, több mint kétszázezer cigány, kétmillió szovjet hadifogoly, kétmillió lengyel és több százezer kommunista, homoszexuális, valamint fizikailag és mentálisan sérült ember haláláért terhelte felelősség, de a felelősségre vonás elől öngyilkosságba menekült.
Bővebben: Heinrich Himmler, Auschwitzi koncentrációs tábor – új ablakban nyílik
Bővebben: Heinrich Himmler, Auschwitzi koncentrációs tábor – új ablakban nyílik
1962-ben ezen a napon avatták fel a Kab-hegyi televízióadót. A Kab-hegy a Déli-Bakony legmagasabb hegye, Úrkút és Nagyvázsony között helyezkedik el, tengerszint feletti magassága 599 méter. 2013-ban kilátó épült a hegyre, amelyet egy magyar hősről neveztek el. Kiről?
Úrkút és Nagyvázsony között fekszik a Kab-hegy, amely a Déli-Bakony legmagasabb csúcsa, tengerszint feletti magassága 599 m. A Kab-hegy tetején álló több mint kilenc méter magas, impozáns borovi fenyőből készült Kinizsi-kilátóból egyedülálló kilátás nyílik a Vázsonyi medencére és a Balatonra.
Bővebben: Kinizsi-kilátó, Kab-hegy, Kab-hegy – új ablakban nyílik
Bővebben: Kinizsi-kilátó, Kab-hegy, Kab-hegy – új ablakban nyílik
1977. november 1-jén fedezték fel a Fekete-tengerben, Törökországnál a világ legnagyobb urántelepét. Az urán nehéz, ezüstfehér, radioaktív, nagy sűrűségű fém. Hányadik elem a periódusos rendszerben?
Az urán (latinul: uranium; vegyjel: U, nyelvújításkori magyar nevén: sárgany) az aktinoidák csoportjába tartozó nehéz, ezüstfehér, fémes, radioaktív, nagy sűrűségű kémiai elem, a periódusos rendszer 92. tagja.
Bővebben: Urán – új ablakban nyílik
Bővebben: Urán – új ablakban nyílik
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Bővebben: Purgatórium, Halottak napja – új ablakban nyílik