Ma a második világháború cigány áldozataira emlékezünk, aztán a potsdami konferenciára, amelyet a háború európai szakaszának végén tartottak, megemlékezünk az egyetlen Magyarországon tartott cserkész világtalálkozóról, az öbölháborúról és születésnapján köszöntjük Farkas Bertalant.
Öt kérdés – hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
1944. augusztus 2-áról 3-ára virradó éjszaka háromezer cigányt mészároltak le Auschwitzban – ez a nap ezért a Porajmos, a cigány holokauszt emléknapja. Nehéz pontosan megállapítani, hogy összesen hány cigány áldozata volt az etnikai tisztogatásoknak, a becslések 200 ezertől 2 millióig terjednek. A Német Birodalomban, de Magyarországon is, a zsidókhoz hasonló korlátozások vonatkoztak a cigányokra. Milyen jelet kellett viselniük a cigányoknak a koncentrációs táborban?
A második világháború európai szakaszának befejezését követően a szövetséges nagyhatalmak vezetői Potsdamban tartottak konferenciát 1945. július 17. és augusztus 2. között. A tárgyaló felek megegyeztek többek között Berlin négy megszállási övezetre osztásáról. Az orosz övezet lett 1949 után az NDK fővárosa, a brit, amerikai és francia övezet pedig Nyugat-Berlinként egyesült. Mikortól volt előbb szögesdróttal, majd valódi fallal elválasztva Berlin két része?
1961. augusztus 13-án szögesdróttal választották el Berlin keleti és nyugati felét. Ezt a szögesdrótot váltotta fel később a betonból épült és védelmi zónákkal határolt fal. Létezésének szűk három évtizede alatt a fal egyre kifinomultabb, a szökést szinte teljesen lehetetlenné tevő határzárrá alakult át. Számos szökési kísérlet végződött a menekülők halálával. A fal 1989-es leomlása a hidegháború befejeződésének emblematikus dátumává változott.
Bővebben: Berlini fal, Potsdami konferencia – új ablakban nyílik
Bővebben: Berlini fal, Potsdami konferencia – új ablakban nyílik
1949. augusztus 2-án született Farkas Bertalan, az első magyar űrhajós. Melyik évben járt a világűrben a űrhajóstársával, Valerij Kubaszovval?
Farkas Bertalan és Valerij Kubaszov 1980. május 26-án, moszkvai idő szerint 21 óra 20 perckor, magyar idő szerint 20 óra 20 perckor, indult a világűrbe a Szojuz–36 űrhajó fedélzetén. Magyarország ezzel az űrutazással a nemzetek sorában hetedikként lépett ki a világűrbe. Az űrhajó május 28-án kapcsolódott össze a Szaljut–6 űrállomással, ahol a személyzet Leonyid Popov és Valerij Rjumin szovjet űrhajósok fogadták őket.
Bővebben: Farkas Bertalan (űrhajós) – új ablakban nyílik
Bővebben: Farkas Bertalan (űrhajós) – új ablakban nyílik
1933. augusztus 2. és 15. között tartották Gödöllőn a 4. Cserkész Világdzsemborit, az egyetlen Magyarországon rendezett cserkésztalálkozót. A cserkészet egy önkéntes, pártpolitikától független ifjúságnevelő mozgalom, amely nyitott mindenki számára származástól, nemtől, társadalmi és vagyoni helyzettől, valamint felekezettől függetlenül. Mikor rendezték a legelső cserkésztábort?
A cserkészet kezdetei 1907-ig nyúlnak vissza, amikor lord Baden-Powell, a brit hadsereg tábornoka, megrendezte az első cserkésztábort fiúknak az angliai Brownsea Islanden. A cserkészet alapelveit 1908-ban megjelent Cserkészet fiúknak című könyvében fektette le, amely saját korábbi, katonai kiképzési szakkönyvei mellett, más hasonló kezdeményezésekből is merített. A 20. század első felében a mozgalom világszerte elterjedt, és mind a fiúk, mind a lányok számára három korosztályban (farkaskölyök, cserkész, rover) kínált programot.
Bővebben: Cserkészet, 4. Cserkész Világdzsembori – új ablakban nyílik
Bővebben: Cserkészet, 4. Cserkész Világdzsembori – új ablakban nyílik
1990. augusztus 2-án Irak lerohanta Kuvaitot és megkezdődött az első öbölháború. A támadás idején Irak elnöke Szaddám Husszein volt. Melyik évben fogták el őt az amerikaiak?
2003. december 13-án amerikai csapatoknak sikerült elfogniuk Szaddám Huszeint egy tanyán. Elfogásakor hosszú szakálla és hosszú haja miatt nehezen lehetett felismerni, de később megborotválták a biztosabb azonosítás végett. Az iraki bíróság 2006 novemberében ítélte akasztás általi halálra Szaddám Huszeint az 1982-es, 148 halálos áldozatot követelő dudzsaili mészárlás miatt, de a vádpontok között Kuvait 1990-es lerohanása is szerepelt. A volt iraki diktátort 2006. december 30-án akasztották fel.
Bővebben: Öbölháború, Szaddám Huszein – új ablakban nyílik
Bővebben: Öbölháború, Szaddám Huszein – új ablakban nyílik
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Bővebben: Ami a történelemkönyvekből kimaradt: a roma holokauszt emléknapja, Porajmos, Fekete háromszög (jelvény) – új ablakban nyílik