Mai témáink: a csokoládé, a televíziózás, a világ hét új csodája, Árpád-házi Szent Erzsébet és Bartók Béla.
Öt kérdés – hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
Július 7-e a nemzetközi csokoládénap. Sok hasonló világnapot tartanak még (pl. étcsokoládé napja, tejcsokoládé napja), de ez a nyár közepi nap is egy jó alkalom, hogy valamilyen formában csokit fogyasszunk. A csokoládé a kakaó terméséből készül. Mekkorára nő a kakaófa termése, amely a kakaóbabokat tartalmazza?
1951-ben ezen a napon sugározták az első színes televízióadást az Egyesült Államokban. A magyar televíziózás története 1954. január 20-án kezdődött az M1 kísérleti adásainak beindulásával. Mikor volt sugározták hazánkban az első színes adást?
1969. április 5-én sugározták az első színes televízióadást hazánkban, megkezdődött az első francia importból származó színes készülékek forgalmazása is, bár az ára visszatartó erővel bírt, emiatt az akkori státuszszimbólum egyik tárgyává lett. Az első színes adásokat az akkor az országban működő 2-300 francia kísérleti készüléken lehetett fogni.
Bővebben: A magyar televíziózás története – új ablakban nyílik
Bővebben: A magyar televíziózás története – új ablakban nyílik
2007. július 7-én (amikor három 7-es volt a dátumban), megnevezték a világ hét új csodáját: Chichén Itzá (romváros Közép-Amerikában), a Megváltó Krisztus szobra Brazíliában, a római Colosseum, a kínai nagy fal, a Machu Picchu Peruban, Petra Jordániában és a Tádzs Mahal Indiában. A Colosseumot 81-ben nyitották meg. Hány fős közönséget tudott befogadni?
A Colosseum elliptikus alaprajzú, 188 m hosszú, 156 m széles és 48,5 m magas mészkőből, tufából és téglából emelt, bonyolult szerkezetű építmény. Az üléssorokat lejárók és sétálófolyosók tagolják, amelyek az amfiteátrumban mintegy 50-75 ezer ember zavartalan elhelyezését és közlekedését biztosították.
Bővebben: Colosseum, A világ hét új csodája – új ablakban nyílik
Bővebben: Colosseum, A világ hét új csodája – új ablakban nyílik
Valószínűleg 1207. július 7-én született Árpád-házi Szent Erzsébet, II. András magyar király és Merániai Gertrúd lánya. Többnyire rózsákkal a kötényében vagy kosarában ábrázolják. Miért?
Erzsébetet többnyire rózsákkal a kötényében, kosarában ábrázolják. Ennek eredete az a legenda, mely szerint férje halála után Erzsébet továbbra is gondoskodott a szegényekről. Egy alkalommal kenyereket vitt gondozottjainak, eközben sógorával, Henrikkel találkozott. Arra a kérdésére, hogy mit visz kosarában, Erzsébet tartva attól, hogy esetleg megtilthatják neki a jótékonykodást, így válaszolt: rózsákat. Amikor megmutatta, a kenyerek helyett illatos rózsák voltak kosarában – eszerint Isten nem akarta, hogy a szent asszony hazudjon.
Bővebben: Árpád-házi Szent Erzsébet – új ablakban nyílik
Bővebben: Árpád-házi Szent Erzsébet – új ablakban nyílik
1988-ban ezen a napon volt Bartók Béla újratemetése Budapesten, a Farkasréti temetőben. A zeneszerző élete utolsó öt évét Magyarországtól távol töltötte. Hol?
Bartók Béla 1940-ben a háború borzalmai elől hosszabb időre az Egyesült Államokba utazott és a Harvard Egyetemen tartott előadásokat a magyar zene kérdéseiről. Szándéka ellenére már nem térhetett haza, 1945. szeptember 26-án New Yorkban halt meg, leukémia következtében.
Bővebben: Bartók Béla (zeneszerző) – új ablakban nyílik
Bővebben: Bartók Béla (zeneszerző) – új ablakban nyílik
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Bővebben: Kakaó (növényfaj), Csokoládé – új ablakban nyílik