A Golden Gate híd felavatását követően négy kiváló emberről emlékezünk meg: Kálvin János, Esze Tamás, Bárdy György és Niccolò Paganini a mai évfordulósaink.
Öt kérdés – hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
1937. május 27-én adták át a gyalogos forgalomnak a Golden Gate (magyarul Aranykapu) hidat, az Amerikai Egyesült Államok második leghosszabb függőhídját. Melyik városban található?
1564. május 27-én hunyt el Kálvin János francia származású svájci reformátor, keresztény tudós, a kálvinizmus névadója. Melyik városnak volt egyházi vezetője?
Kálvin János francia származású svájci reformátor, keresztény tudós, a kálvinizmus névadója, Bamber Gascoigne szerint „a legnagyobb elme és a legjobb szervező” a reformáció vezéralakjai között, aki megteremtette Genfben az „istenfélő város tökéletesen működő prototípusát”. Elsősorban teológiai és egyházszervezői munkássága miatt nevezetes, de fontos szerepet játszott a francia irodalmi nyelv kialakulásában is. Huszonhat éves korában írt fő műve, amelyet aztán egész életében bővített és átdolgozott, az Institutio Christianae religionis („A keresztény vallás rendszere”), illetve az általa felállított genfi egyházszervezet Európa-szerte mintaként szolgált a református egyházak megalakulásához.
Bővebben: Kálvin János - új ablakban nyílik
Bővebben: Kálvin János - új ablakban nyílik
1708. május 27-én hunyt el Esze Tamás, a Rákóczi-szabadságharcot előkészítő tiszaháti felkelés vezéralakja, kuruc brigadéros. Kiket nevezünk kurucoknak?
A kurucok a 17-18. századi Magyarország területén vívott Habsburg-ellenes felkelésekben részt vevő katonák, illetve a velük rokonszenvezők. A Rákóczi-szabadságharcban részt vevő felkelő hadsereg katonáit is így hívták, bár hivatalosan nem használták ezt az elnevezést. A császárhoz hű osztrák katonákat és a Habsburg-párti magyarokat a kurucok labancoknak nevezték. A kuruc szó eredete vitatott, egyik lehetséges magyarázat a latin miles cruciatus, crucifer, cruciger, crux (kereszt), illetve a német Kreuzer szavakra vezeti vissza.
Bővebben: Kurucok, Esze Tamás – új ablakban nyílik
Bővebben: Kurucok, Esze Tamás – új ablakban nyílik
1840. május 27-én hunyt el Niccolò Paganini itáliai hegedűművész, gitáros, zeneszerző, a 19. század eleji romantika korának legjelentősebb hegedűvirtuóza. Milyen névvel illették csodálói?
Kortársai számára hihetetlennek tűnt hangszeres tudása, ezért nevezték technikáját boszorkányosnak őt magát pedig Az ördög hegedűsének.
Bővebben: Niccolò Paganini – új ablakban nyílik
Bővebben: Niccolò Paganini – új ablakban nyílik
2013. május 27-én hunyt el Bárdy György Jászai Mari-díjas magyar színművész, érdemes és kiváló művész. Egyik legemlékezetesebb szerepe Jumurdzsák volt az Egri csillagokban. Mikor mutatták be ezt a filmet?
Az Egri csillagok 1968-ban bemutatott magyar–bolgár történelmi film, amely Gárdonyi Géza azonos című regényéből készült. Az élőszereplős játékfilm rendezője Várkonyi Zoltán, producere Németh András. A forgatókönyvet Nemeskürty István írta. A főszerepekben Kovács István, Venczel Vera és Sinkovits Imre láthatóak. A zenéjét Farkas Ferenc szerezte.
Bővebben: Bárdy György, Egri csillagok (film, 1968)
Bővebben: Bárdy György, Egri csillagok (film, 1968)
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Bővebben: Golden Gate híd – új ablakban nyílik