A mai nap az egészség világnapja – erről szól az első kérdésünk. Utána pedig Henry Ford és a T-modell, Charles Simonyi és az űrhajózás, Klapka György és az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc, valamint Lakner Artúr és a gyermekszínjátszás a témáink.
Öt kérdés – hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
Április 7-e az egészség világnapja, mert ezen a napon lépett életbe 1948-ban az egészségügyi világszervezet alapokmánya. Mi a szervezet nevének rövidítése?
1947. április 7-én hunyt el Henry Ford amerikai üzletember, a Ford Motor Company alapítója, az autóipar, a futószalagos gyártósor és a modern tömeggyártás egyik úttörője. 1914 és 1926 között kizárólag milyen színű autót (T-modell) gyártottak?
Ford azt írta az önéletrajzában, hogy 1909-ben a következőket mondta a saját vezetőségének: „Akármelyik vevő akármilyen színű autót vehet addig, amíg a választott színe a fekete”. Azonban a gyártás első éveiben, 1908-tól 1914-ig, a T-modell nem volt kapható feketében, csak szürkében, zöldben, kékben és vörösben. 1912-re minden járművet sötétkékre festettek, fekete sárhányóval. Csak 1914-ben vezették be az „akármilyen szín, amíg az fekete” irányelvet. Ford azért javasolta 1914-től 1926-ig a fekete szín használatát, mert ez a szín volt a legolcsóbb és a legellenállóbb.
Bővebben: Henry Ford, Ford Modell T – új ablakban nyílik
Bővebben: Henry Ford, Ford Modell T – új ablakban nyílik
1820. április 7-én született Klapka György honvédtábornok, helyettes hadügyminiszter. Melyik vár parancsnoka volt az 1848–1849-es forradalom és szabadságharcban?
A komáromi vár ostroma az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc kiemelkedő katonai és politikai jelentőségű eseménye volt, amely 1848 decemberében kezdődött meg, és 1849. szeptember 27-éig, a komáromi vár átadásáig tartott. A Klapka György vezette várvédők a világosi fegyverletétel után másfél hónapig kitartottak az osztrák túlerő ellen és egész Európában utolsóként tették le a fegyvert az 1848-49-es forradalmi hullám harcosai közül.
Bővebben: Klapka György (tábornok), Komárom ostroma (1848–49) - új ablakban nyílik
Bővebben: Klapka György (tábornok), Komárom ostroma (1848–49) - új ablakban nyílik
2007. április 7-én indult el első űrutazására Charles Simonyi, magyar származású szoftverfejlesztő, kutató. Melyik állítás NEM igaz?
Simonyi (a képen jobb oldalon) ugyan turistaként, látogatóként volt jelen az űrállomáson, de többféle kutatómunkát is végzett. Vizsgálta az emberi izmokat a súlytalanságban, mikroorganizmusokat tanulmányozott, sugárterhelést mért és kísérleti videofelvételeket készített a Földről.
Bővebben: Charles Simonyi – új ablakban nyílik
Bővebben: Charles Simonyi – új ablakban nyílik
1893. április 7-én született Lakner Artúr magyar író, forgatókönyvíró, filmdramaturg, rendező, színházigazgató, Lakner Bácsi Gyermekszínházának alapítója. Melyik állítás NEM igaz vele kapcsolatban?
Lakner Artúr gyermektársulatának állandó otthona sosem lehetett, de büszkén fogadta be a Vígszínház, a Vidám Színpad, a Fővárosi Operettszínház és a Goldmark Színház.
Bővebben: Tiszaeszlári vérvád, Lakner Artúr, Lakner Bácsi Gyermekszínháza – új ablakban nyílik
Bővebben: Tiszaeszlári vérvád, Lakner Artúr, Lakner Bácsi Gyermekszínháza – új ablakban nyílik
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Bővebben: Egészségügyi Világszervezet – új ablakban nyílik