Itt az ősz, amikor csodálatos színekben pompázik a természet. Mikor menjünk kirándulni, ha nem most? És hogy el ne tévedjünk, idézzük fel, mit tudunk a turistajelzésekről!
/
Kérem a kérdéseket!
Magyarországon egységes turistajelzés-rendszer van érvényben az egész országban. Mikortól?
Hazánkban a turistaútvonalak kiépítése a 19. század végén kezdődött, az 1890-es években 124 km útvonalat alakítottak ki. A turistajelzések egységesítésére 1929. december 2-ig kellett várni, ekkortól használjuk az egységes rendszert.
Mire festik elsősorban a turistajelzéseket?
A jelzéseket lehetőleg 20 cm vagy annál nagyobb átmérőjű, sima kérgű (bükk, gyertyán, fenyő), nem mohás, gombás, hanem egészséges, élő fákon helyezik el, általában valamivel a szemmagasság fölött. Fátlan utak mentén a jelzéseket a távbeszélő-, villanyoszlopokon, ill. azok beton lábazatán, út menti köveken vagy sima felületű sziklákon helyezik el. Olyan esetben, amikor a jelzés kellő sűrűségét megfelelő tereptárgyak hiányában nem lehet biztosítani (pl. réteken), póznás jelzéseket alkalmaznak. Erre a célra kb. 3 m hosszú póznákat ástak a talajba.
A turistajelzések színe piros, kék, sárga és zöld lehet. Melyik szín jelzi a legfontosabb útvonalakat?
A kék szín az országos jelentőségű, több tájegységen és legalább egy hegységen átvezető utak jelzésére szolgál.
Melyik jel jelöli a csúcsokra, kilátókhoz vezető utat?
Háromszög jelzéssel a hegytetőkre (csúcsokra), kilátópontokhoz (kilátótornyokhoz) vezető utakat jelölik. Ha a leágazás 2 km-nél hosszabb, azt szöveges táblával jelölni kell. Ez a jelzés rendszerint más jelzésből indul ki.
Mit jelöl a kör?
Kör jelzés forrásokhoz (kutakhoz, ill. egyéb ivóvízvételi helyhez) vezető, ill. az azoktól jövő rövid (legfeljebb 2 km) utakat jelöl. Ez a jelzés többnyire más, azonos színű jelzésből indul ki.
Mit jelent az omega jelzés?
Omega jelzéssel a barlangokhoz vezető rövid (legfeljebb 2 km) utakat jelölik. Ez a jelzés is többnyire más, azonos színű jelzésből indul ki.
Mit jelöl a T turistajelzés?
A tanösvények ismeretterjesztő állomásokból álló rövidebb útvonalak, melyek tartalma az adott helyhez, tájegységhez kötődik.
Az újabb létesítésű tanösvényeknél elsősorban a piros vagy zöld T-t alkalmazzák, másodsorban pedig a kék vagy zöld átlós sávot.
Az újabb létesítésű tanösvényeknél elsősorban a piros vagy zöld T-t alkalmazzák, másodsorban pedig a kék vagy zöld átlós sávot.
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!