Ma: Zrínyi Miklós, aki 1566-ban kirohant Szigetvár várából, Brazília függetlensége, az erszényesfarkasok kihalása, a Fészek Klub és Hruscsov a Szovjetunió élén.
Öt kérdés – hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
1566. szeptember 7-én halt hősi halált Zrínyi IV. Miklós, aki feláldozta életét a szigetvári várért. Ő volt a szigetvári hős, a költő és hadvezér Zrínyi VII. Miklós dédapja. A Szulejmán szultán által vezetett, hozzávetőleg ötvenezer fős sereggel szemben közel egy hónapon át hősiesen védte Szigetvárt, ám végül maradék katonáival a belső várba szorult. Ekkor a vár feladása helyett katonái élén szeptember 7-én kitört, és hősi halált halt. Milyen származású a Zrínyi család?
1822. szeptember 7-én kiáltották ki Brazília függetlenségét, ekkor szakadt el Portugáliától. Brazília Dél- és Latin-Amerika legnépesebb és legnagyobb kiterjedésű országa. Csak két dél-amerikai állammal nem határos, ezek közül az egyik Chile. Melyik a másik?
A Brazil Szövetségi Köztársaság Dél- és Latin-Amerika legnépesebb és legnagyobb kiterjedésű országa. Délen Uruguayjal, délnyugaton Argentínával, Paraguayjal és Bolíviával, nyugaton Peruval és Kolumbiával, északon Venezuelával, Guyanával, Suriname-mal és Francia Guyanával határos (vagyis kettő kivételével [Chile és Ecuador] az összes dél-amerikai állammal). Fővárosa 1960-tól az újonnan épített Brazíliaváros (Brasília).
Bővebben: Brazília – új ablakban nyílik
Bővebben: Brazília – új ablakban nyílik
1901-ben ezen a napon nyílt meg a Fészek Művészklub. amelynek neve eredetileg mozaikszó: Festőművészek, Építőművészek, Szobrászok, Zenészek, Énekesek és Komédiások klubja. Ma közhasznú, országos tevékenységű egyesület, ahol bárki által látogatható irodalmi, zenei, színházi, film- és képzőművészeti rendezvényeket tartanak. Az alapítók között volt Benczúr Gyula festő, Fadrusz János szobrász, Molnár Ferenc író, Szinyei Merse Pál festő. Hol található Budapesten a „Fészek”?
Az alapító művészek – köztük Benczúr Gyula festő, Bródy Sándor író, Csortos Gyula színész, Fadrusz János szobrász, Fényes Adolf festő, Góth Sándor színész, Hegedűs Gyula színész, Heltai Jenő író, Hubay Jenő zeneszerző, Kacsóh Pongrác zeneszerző, Kernstok Károly festő, Lechner Ödön építész, Molnár Ferenc író, Ódry Árpád színész, Pethes Imre színész, Rippl-Rónai József festő, Rózsahegyi Kálmán színész, Strobl Alajos szobrász, Szinyei Merse Pál festő, Újházi Ede színész és Vaszary János festő – 1901. április 6-án a Drexler Kávéházban tartották első rendkívüli közgyűlésüket, ahol Zilahy Gyula színész javaslatára elfogadták a klub nevét is. 1901. szeptember 7-én vették birtokba „örökös” székhelyüket Budapesten, a Kertész utca 36. alatt.
Bővebben: Fészek Művészklub – új ablakban nyílik
Bővebben: Fészek Művészklub – új ablakban nyílik
1936. szeptember 7-én múlt ki az utolsó erszényesfarkas, más néven tasmán tigris, a tasmán főváros állatkertjében. Az állatok utolsó természetes élőhelye Tasmánia szigete volt. Mi okozta végül a kihalásukat?
Az erszényes farkasok utolsó menedéke Tasmania szigete lett (ahol nem éltek dingók, amelyek Ausztráliában kipusztították őket). Vesztüket az európai emberek bevándorlása okozta, akik birkákat kezdtek el tenyészteni. A hatalmas birkanyájak könnyű prédát jelentettek az erszényesfarkasok számára és a telepesek minden elpusztult birkáért az erszényesfarkasokat tették felelőssé. Ez oda vezetett, hogy 1838-tól hivatásos vadászokat fogadtak fel kilövésükre és 1886-tól az ausztrál kormány vérdíjat fizettet minden egyes kilőtt példányért. Az erszényesfarkasok vadászatának hamar meglett az eredménye: 1888 és 1909 között 2072 példányért fizettek vérdíjat (ám a valóságban ennél többet is kilőhettek), de 1910-ben már egy példányért sem. Az utolsó ismert vadon élő példányt 1930-ban lőtték ki, utolsó fogságban tartott példányuk pedig, egy Benjamin névre hallgató hím 1936. szeptember 7-én múlt ki a Hobart (Tasmánia fővárosa) állatkertjében.
Bővebben: Erszényesfarkas, Az utolsó erszényesfarkas kiszínezett videón (Youtube) – új ablakban nyílik
Bővebben: Erszényesfarkas, Az utolsó erszényesfarkas kiszínezett videón (Youtube) – új ablakban nyílik
1953-ban Nyikita Szergejevics Hruscsov lett a Szovjetunió Kommunista Pártjának főtitkára. Melyik NEM az ő nevéhez fűződik?
A Szovjetunió hadserege 1976. május 5-én vonult be Afganisztánba, ekkor már Brezsnyev volt az SZKP főtitkáraként a Szovjetunió vezetője, illetve marsallja.
Bővebben: Nyikita Szergejevics Hruscsov, Leonyid Iljics Brezsnyev – új ablakban nyílik
Bővebben: Nyikita Szergejevics Hruscsov, Leonyid Iljics Brezsnyev – új ablakban nyílik
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Bővebben: Zrínyi Miklós (hadvezér), Zrínyi család – új ablakban nyílik