Ma van a magyar dráma napja annak emlékére, hogy 1883-ban ezen a napon mutatták be Az ember tragédiáját. Szintén ma van az Alzheimer-világnap, Málta függetlenségének kikiáltása, Széchenyi István születésének évfordulója, illetve egyes források szerint ezen a napon indult el Juliánus barát megkeresni a magyar őshazát.
Öt kérdés – hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
Szeptember 21-e a magyar dráma napja, annak emlékére, hogy 1883. szeptember 21-én tartották Madách Imre: Az ember tragédiája című drámai költeményének ősbemutatóját a Nemzeti Színházban, Paulay Ede rendezésében. Melyik az a város, amelyben a mű két színe is játszódik?
Szeptember 21-e az Alzheimer Világnap is. Az Alzheimer-kór az időskori elbutulás (demencia) leggyakoribb oka, ami a szellemi képességek súlyos romlásával jár együtt, olyan mértékig, ami a normális napi életvitelt, önellátást is lehetetlenné teheti. Melyik állítás NEM igaz a betegséggel kapcsolatban?
Az Alzheimer-kór általában 65 éves kor fölött jelentkezik, ritkán azonban 40 éves kor előtt is találkozhatunk vele. A 65 és 74 éves korosztály kevesebb, mint 5 százalékánál alakul ki Alzheimer-kór, 85 éves kor felett azonban ez az arány már az 50 százalékot is eléri. A nőknél nagyobb gyakorisággal alakul ki a betegség, mint a férfiaknál, bár részben azért, mert tovább élnek.
Bővebben: Az Alzheimer-kór és tünetei – új ablakban nyílik
Bővebben: Az Alzheimer-kór és tünetei – új ablakban nyílik
1235-ben, egyes források szerint éppen szeptember 21-én indult útnak Julianus barát és három társa, hogy Konstantinápolyon és a Fekete-tengeren át megtalálják a magyar őshazát. El is jutottak egy olyan népcsoporthoz, amelynek tagjaival magyar nyelven jól megértették egymást. Melyik szerzetesrend tagja volt Julianus barát?
Julianus barát magyar Domonkos-rendi szerzetes volt, aki Gerhardusszal és még néhány szerzetestársával két utazást tett, hogy megkeresse a magyarok őshazáját keleten.
Bővebben: Julianus barát – új ablakban nyílik
Bővebben: Julianus barát – új ablakban nyílik
1791. szeptember 21-én született Bécsben gróf Széchenyi István, akit Kossuth Lajos „a legnagyobb magyar”-nak nevezett. Felsorolni is nehéz, mely területeken járult hozzá hazánk fejlődéséhez. Az alábbiak közül melyik NEM az ő nevéhez fűződik?
A Nemzeti Múzeum megalapítása Széchenyi Ferenc nevéhez kötődik, aki Széchenyi István édesapja volt.
Bővebben: Széchenyi István – új ablakban nyílik
Bővebben: Széchenyi István – új ablakban nyílik
1964. szeptember 21-én vált függetlenné Málta az Egyesült Királyságtól. Málta szigetország, törpeállam Dél-Európában. A Földközi-tenger középső részén, stratégiai pozícióban elhelyezkedő szigetek fölötti uralomért az évszázadok során sok nagyhatalom harcolt. Melyik állítás igaz?
Málta területe 316 km², ez Kecskemét területéhez áll legközelebb a felsoroltak közül.
Bővebben: Málta, Magyarország legnagyobb települései közigazgatási terület szerint – új ablakban nyílik
Bővebben: Málta, Magyarország legnagyobb települései közigazgatási terület szerint – új ablakban nyílik
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Bővebben: Az ember tragédiája (dráma), A magyar dráma napja – új ablakban nyílik