Mai témáink: New York, a biatorbágyi vasúti robbantás, az Aggteleki-karszt és a Szlovák-karszt barlangjai, Szenes Iván és Roald Dahl.
Öt kérdés – hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
1788. szeptember 13-án lett New York City lett az Amerikai Egyesült Államok első fővárosa, de csak néhány évre tartotta meg ezt a szerepét az ország életében. A várost 1624-ben alapították. Milyen néven?
1931. szeptember 12-éről 13-ára virradó éjjel 0 óra 20 perckor történt a merénylet, amikor Matuska Szilveszter felrobbantotta a biatorbágyi vasúti viadukt vasúti pályájának egy részét. A robbantás 22 halálos áldozatot követelt. Melyik állítás NEM igaz?
Matuska Szilveszter az utolsó pillanatig nem tudhatta, hogy egy gyorsvonatot vagy egy tehervonatot fog-e felrobbantani. A vasúti menetrend szerint a bécsi gyors előtt 15 perccel egy tehervonatnak kellett volna áthaladnia, a merénylet éjszakáján azonban a tehervonat késett, s előre engedték a gyorsvonatot.
Bővebben: Matuska Szilveszter, Biatorbágyi merénylet – új ablakban nyílik
Bővebben: Matuska Szilveszter, Biatorbágyi merénylet – új ablakban nyílik
1996-ban nyilvánították a világörökség részévé az Aggteleki-karszt és a Szlovák-karszt barlangjait. A terület jelenleg ismert 712 barlangjából 273 nyílik Magyarországon. Mikor alakultak ki a barlangok?
Szlovákia és Magyarország határvidékének barlangjaiban nemcsak egyedülálló természeti, de gazdag kultúrtörténeti értékeket is találhatunk. A világörökségi döntésnél figyelembe vették a természeti formák rendkívüli változatosságát, komplexitását és viszonylagos érintetlenségét. A terület jelenleg ismert 712 barlangjából 273 nyílik Magyarországon. A mintegy 2 millió éve kialakult barlangok rendkívül változatosak: a legtöbb folyóvizes eredetű, de akad itt a beszivárgó vizek oldó hatására kialakult zsomboly (aknabarlang) és a mélyből feltörő vizek által formált barlang is.
Bővebben: Az Aggteleki-karszt és a Szlovák-karszt barlangjai, Baradla–Domica-barlangrendszer – új ablakban nyílik
Bővebben: Az Aggteleki-karszt és a Szlovák-karszt barlangjai, Baradla–Domica-barlangrendszer – új ablakban nyílik
2010. szeptember 13-án hunyt el Szenes Iván dalszövegíró, zeneszerző. Melyik dalával és ki nyerte meg az 1972-es Magyar Nemzetközi Táncdalfesztivált?
Kovács Kati az Add már uram az esőt (zeneszerző: Koncz Tibor) című dallal nyerte meg az 1972-ben a Magyar Nemzetközi Táncdalfesztivált és a Drezdai Nemzetközi Fesztivált.
Bővebben: Szenes Iván - új ablakban nyílik
Bővebben: Szenes Iván - új ablakban nyílik
1916. szeptember 13-án született Roald Dahl norvég származású, Walesben született angol nyelvű novellista, regény- és forgatókönyvíró. Felnőtteknek írt műveinek egy részét Meghökkentő mesék címmel ismerhetjük. Egyik regényéből mozifilm is készült, melynek magyar címe Charlie és a csokigyár volt. Ki a rendezője?
A Charlie és a csokigyár (Charlie and the Chocolate Factory) egy 2005-ben készült amerikai kalandfilm, vígjáték, melyet a Warner Bros. Pictures készített. A film Roald Dahl Karcsi és a csokoládégyár című híres regényén alapul. A filmet Tim Burton rendezte, a főszerepet Johnny Depp játssza, akinek ez a harmadik közös filmes együttműködése a rendezővel. További szerepekben Helena Bonham Carter, Noah Taylor, David Kelly, AnnaSophia Robb és Christopher Lee látható, illetve Freddie Highmore, aki a címszereplő, Charlie nevű kisfiút alakítja.
Bővebben: Charlie és a csokigyár, Roald Dahl – új ablakban nyílik
Bővebben: Charlie és a csokigyár, Roald Dahl – új ablakban nyílik
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Bővebben: New York – új ablakban nyílik