Mai kérdéseink az ’56-os forradalomról, a New York-palotáról, Heim Pálról, Gyarmati Dezsőről és az iPodról szólnak.
Öt kérdés – hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
1956. október 23-án a budapesti diákok békés tüntetésével kezdődött az 1956-os forradalom és szabadságharc, ami november 11-én, a fegyveres felkelők ellenállásának felmorzsolásával fejeződött be. Hol tartottak ki legtovább a felkelők?
1894. október 23-án nyitotta meg kapuit a New York-palota Budapest VII. kerületében, az Erzsébet körút 9–11. szám alatt. A földszintjén berendezett New York kávéház az 1900-as években itt alakult irodalmi és művészi asztaltársaságok, kávéházi szerkesztőségek révén vonult be a magyar kultúrtörténetbe. Mi volt az épület eredeti funkciója?
A New York-palota Budapest VII. kerületében, az Erzsébet körút 9–11. szám alatt álló volt biztosítótársasági székház, ma New York Palace Hotel néven luxusszálloda. A Nagykörút egyik legjellegzetesebb, legimpozánsabb épülete. Egyúttal művelődéstörténeti jelentőségű épület: a földszintjén berendezett New York kávéház az 1900-as években itt alakult irodalmi és művészi asztaltársaságok, kávéházi szerkesztőségek révén vonult be a magyar kultúrhistóriába. A palota felépítésére egy amerikai biztosítótársaság, a New York Life Insurance Company adott megbízást.
Bővebben: New York-palota – új ablakban nyílik
Bővebben: New York-palota – új ablakban nyílik
1927. október 23-án született Gyarmati Dezső, a Nemzet Sportolója címmel kitüntetett magyar vízilabdázó, szakedző. Melyik olimpián nem aranyérmet szerzett a vízilabdacsapat, amelynek tagja volt?
A magyar vízilabda-válogatott 1960-ban, a római olimpián a 3. helyet szerezte meg.
Bővebben: Gyarmati Dezső (vízilabdázó) – új ablakban nyílik
Bővebben: Gyarmati Dezső (vízilabdázó) – új ablakban nyílik
1929. október 23-án hunyt el Heim Pál magyar gyermekgyógyász, egyetemi tanár. Róla nevezték el a főváros vezető gyermekintézményét 1957-ben, illetve nevét viselte 1995-ös bezárásáig az egyik megyei gyermekkórházunk is. Melyik városban?
Az ország első Heim Pál nevet viselő kórháza Veszprémben volt. „Épült: az örök emberszeretet nevében…" - olvasható a bejárat fölött. A háború után "lelencházból", kórházzá alakuló, rohamosan fejlődő egészségügyi intézmény 1995-ben azonban végleg bezárt. Azóta a régi idők emlékeit őrző, közel 120 éves épület üresen áll. Sok évtizednyi pusztulás és kihasználatlanság után, most úgy tűnik, az Európa Kulturális Fővárosa program részeként megújulhat.
Bővebben: Évtizedek óta üresen állt, most új fejezet indul az egykori veszprémi gyermekkórház históriájában, Heim Pál – új ablakban nyílik
Bővebben: Évtizedek óta üresen állt, most új fejezet indul az egykori veszprémi gyermekkórház históriájában, Heim Pál – új ablakban nyílik
2001. október 23-án dobta piacra az Apple cég az iPod-ot, ami zeneszámok és videók lejátszására alkalmas, hordozható készülék volt. Néhány év alatt ez lett minden idők legnagyobb példányszámban eladott médialejátszója. Melyik modellnek nem volt kijelzője?
Az iPod shuffle egy digitális zenelejátszó-sorozat, melyet az Apple Inc. tervez és forgalmaz 2005. január 11. óta. Az iPod család többi tagjától főként annyiban különbözik, hogy nem rendelkezik kijelzővel és az összes közül a legkisebb. A sorozat első tagját 2005. január 11-én mutatták be a Macworld Conference & Expón, és az volt az első az iPodok közül, amely flashmemóriát használt a korábban használt merevlemez helyett. A legújabb, negyedik generációs változat 2010. szeptember 1-jén jelent meg. Az Apple 2017. július 27-én megszüntette az iPod shuffle termékek forgalmazását.
Bővebben: iPod, iPod shuffle – új ablakban nyílik
Bővebben: iPod, iPod shuffle – új ablakban nyílik
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Bővebben: 1956-os forradalom – új ablakban nyílik