Mai kérdéseink a Hősök terén álló Millenniumi emlékműről, a Micimackóról, a normandiai partraszállásról, a kubai rakétaválságról és Roger Moore-ról szólnak.
Öt kérdés – hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
1846. október 14-én született Schickedanz Albert magyar műépítész, festő, az eklektikus építészet jeles képviselője. Ő tervezte a Hősök terén található Millenniumi emlékművet. Ki az emlékmű központi alakja?
1926. október 14-én jelent meg a Micimackó első kiadása Nagy-Britanniában. Melyik az a karakter, amelyik csak a következő könyvben, a Micimackó kuckójában tűnik fel?
A Micimackó című regényt (eredeti címe: Winnie-the-Pooh) A. A. Milne írta az általa kitalált mackó, Micimackó és barátai (Róbert Gida, Malacka, Füles, Bagoly és Nyuszi) kalandjairól a Százholdas Pagony nevű erdőben. Két további szereplő, Kanga és Zsebibaba csak a könyv hetedik fejezetében mutatkoznak be, míg a Tigris nevű karakter csak a következő könyvben, a Micimackó kuckójában jelenik meg.
A regényt Karinthy Emília, Karinthy Frigyes testvére fordította le magyar nyelvre, és Karinthy Frigyes öntötte irodalmi formába. A Micimackó név az Emília név becézéséből ered.
Bővebben: Micimackó (regény) – új ablakban nyílik
A regényt Karinthy Emília, Karinthy Frigyes testvére fordította le magyar nyelvre, és Karinthy Frigyes öntötte irodalmi formába. A Micimackó név az Emília név becézéséből ered.
Bővebben: Micimackó (regény) – új ablakban nyílik
1927. október 14-én született Roger Moore angol színész, producer. Legismertebb szerepei: James Bond, Simon Templar (Az Angyal), Lord Brett Sinclair (Minden lében két kanál). Hány filmben alakította James Bondot?
Roger Moore leghíresebb szerepei: az 1958-as Ivanhoe c. tévésorozat, Az Angyal kalandjai krimisorozat címszereplője, Simon Templar magándetektív, a Minden lében két kanálban Lord Brett Sinclair szerepe (Tony Curtis partnereként). Hét alkalommal alakította James Bondot. A James Bond-filmek (1973–1985) után már nemigen szerepelt emlékezetes filmben vagy alakított maradandót. Svájcban és Dél-Franciaországban élt. 1991-től a UNICEF jószolgálati nagykövete volt. 1999-ben az angol királynő lovaggá ütötte. Utoljára 2016-ban szerepelt a filmvásznon: egy rövid epizódszerepben tűnt fel a magyar-angol koprodukcióban készült Jutalomjáték című filmben.
Bővebben: Roger Moore – új ablakban nyílik
Bővebben: Roger Moore – új ablakban nyílik
1944. október 14-én ért véget Erwin Rommel második világháborús német tábornagy élete, aki a normandiai partraszállásnál a védekező német csapatok vezetője volt. Mikor volt a partraszállás, amikor a szövetséges csapatok hídfőállásokat foglaltak el a Német Birodalom által megszállt Franciaország normandiai partszakaszán?
A normandiai partraszállás a második világháború egyik legfontosabb hadművelete volt 1944. június 6-án, amelynek révén a szövetséges csapatok hídfőállásokat foglaltak el a Német Birodalom által megszállt Franciaország normandiai partszakaszán, Caen közelében.
A szövetségesek arra az álláspontra jutottak, hogy nem a leginkább kézenfekvő területen, Calais környékén, hanem Normandiában lépnek partra. Normandia kevésbé volt megerősítve, mint Calais térsége, habár Erwin Rommel érkezése után felgyorsult a védelmi rendszer, az Atlanti fal építése. Adolf Hitler hosszú ideig nem hitt abban, hogy a szövetségesek megkísérlik az akciót, ezért nem fordított elég figyelmet a partok védelmére, és a sok fronton zajló háború miatt kevés katonája állomásozott nyugaton.
Bővebben: Normandiai partraszállás, Erwin Rommel – új ablakban nyílik
Bővebben: Normandiai partraszállás, Erwin Rommel – új ablakban nyílik
1962. október 14-én kezdődött és két hétig tartott a kubai rakétaválság. Ez volt a hidegháború „legforróbb” időszaka: a világ egy atomháború kirobbanásának szélére került. Egy amerikai felderítő repülés során fény derült arra, hogy Kubában új föld-levegő rakétatelepeket építenek, amelyek hatósugara eléri az USA-t. Ki volt ekkor az Egyesült Államok elnöke?
John Fitzgerald Kennedy (a sajtóban és a köznyelvben gyakran: JFK, vagy Jack Kennedy; Brookline, Massachusetts, USA, 1917. május 29. – Dallas, Texas, USA, 1963. november 22.) az Amerikai Egyesült Államok 35. elnöke 1961 és 1963 között.
Bővebben: Kubai rakétaválság, John Fitzgerald Kennedy – új ablakban nyílik
Bővebben: Kubai rakétaválság, John Fitzgerald Kennedy – új ablakban nyílik
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Bővebben: Millenniumi emlékmű, Schickedanz Albert – új ablakban nyílik