Tisza Kálmán miniszterelnökről, Schlosser Imre labdarúgóról, a magyar labdarúgó-válogatottról, Kathryn Dwyer Sullivan amerikai űrhajósnőről és a Balázs Béla-díjról szólnak mai kérdéseink.
Öt kérdés – hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
1878-ban I. Ferenc József ismét Tisza Kálmánt nevezte ki magyar miniszterelnökké. Tisza 1875-ben kezdte meg első ciklusát és 1890-ben mondott le, amihez Kossuth állampolgárságának elvétele miatti népszerűségvesztése is hozzájárult. Ki követte őt a miniszterelnöki székben?
1889. október 11-én született Schlosser Imre magyar válogatott labdarúgó, edző, játékvezető. Korának egyik legnagyobb futballcsillaga, a magyar labdarúgás első Európa-szerte elismert klasszisa. 13-szoros magyar bajnok és 7-szeres bajnoki gólkirály. Mindkettő a mai napig magyar csúcs. 1906 őszén, 17 évesen lett a válogatott tagja. Melyik csapatban kezdte és fejezte be első osztályú pályafutását?
Schlosser mindkét bátyja az FTC tagja volt és ők hívták fel Malaky Mihály figyelmét testvérükre, aki 1905-ben szerződtette őt. 1926 őszén visszatért az Üllői útra és bajnokcsapat tagjaként búcsúzott a válogatottól.
Bővebben: Schlosser Imre – új ablakban nyílik
Bővebben: Schlosser Imre – új ablakban nyílik
1984-ben Kathryn Dwyer Sullivan végrehajtotta az első amerikai női űrsétát. Első űrrepülése során történt, amit később még kettő követett. Melyik űrrepülővel repült először?
Kathryn Dwyer Sullivan az STS–41–G jelű küldetésben járt először a világűrben, ez az amerikai űrrepülőgép program 13., a Challenger űrrepülőgép 6. repülése. A Challenger kilenc küldetést teljesített, a 10. küldetésen történt a katasztrófa, amelyben a jármű megsemmisült.
Bővebben: Kathryn Dwyer Sullivan, Challenger űrrepülőgép – új ablakban nyílik
Bővebben: Kathryn Dwyer Sullivan, Challenger űrrepülőgép – új ablakban nyílik
1958-ban alapították meg a Balázs Béla-díjat, a filmkészítőknek és televíziós alkotóknak adományozható legmagasabb állami szakmai kitüntetést. A díjat a mindenkori kultúráért felelős miniszter adományozza évente, március 15-én. Az első évben Törőcsik Mari és Makk Károly is a díjazottak között volt. Ki volt Balázs Béla?
Balázs Béla, születési és 1913-ig használt nevén Bauer Herbert Béla (Szeged, 1884. augusztus 4. – Budapest, Józsefváros, 1949. május 17.) író, költő, színész, filmesztéta, filmrendező, kritikus, filmfőiskolai tanár volt. A 20. századi magyar kultúra egyik jeles egyénisége, akinek műveinél is jelentősebb a szellemi hatása – többek között – a barátaira (Bartók Béla, Kodály Zoltán, Lukács György, Fülep Lajos, Hauser Arnold, Mannheim Károly) és a filmesztétikára.
Bővebben: Balázs Béla (író), Balázs Béla-díj – új ablakban nyílik
Bővebben: Balázs Béla (író), Balázs Béla-díj – új ablakban nyílik
2013-ban ezen a napon világbajnoki selejtezőmérkőzést játszott a magyar futballválogatott Hollandia ellen, Amsterdamban. Az eredemény 8–1 lett, amely a magyar csapat történetének legsúlyosabb veresége. A magyar gólt Dzsudzsák Balázs szerezte büntetőből. Ki volt a szövetségi kapitány?
2013. október 11.: 2014-es vb-selejtező – Hollandia–Magyarország 8–1. A magyarok egyetlen találatát Dzsudzsák Balázs szerezte büntetőből. A magyar labdarúgó válogatott története legsúlyosabb vereségét szenvedte el. Egervári Sándor szövetségi kapitány a mérkőzés után azonnal bejelentette a lemondását.
Bővebben: A magyar labdarúgó-válogatott 2013. október 11-i mérkőzése – új ablakban nyílik
Bővebben: A magyar labdarúgó-válogatott 2013. október 11-i mérkőzése – új ablakban nyílik
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
gróf Szapáry Gyula: 1890. március 13. – 1892. november 17.
Wekerle Sándor: 1895. január 14. – 1899. február 26.
gróf Tisza István: 1903. november 3. – 1905. június 18.
Bővebben: Tisza Kálmán, Magyarország kormányfőinek listája – új ablakban nyílik