Ma van a nők elleni erőszak felszámolásának, a Szovjetunióba hurcolt hadifoglyok és internáltak, valamint a magyar futball napja, Alexandriai Szent Katalin emléknapja és az Országos Széchényi Könyvtár alapításának évfordulója.
Öt kérdés – hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
November 25-e a nők elleni erőszak felszámolásának világnapja. 1960-ban ezen a napon gyilkoltak meg három nővért, Minerva, Patria és Teresa Mirabalt, akik feminista aktivisták és Trujillo diktátor politikai ellenfelei voltak. Melyik latin-amerikai országban történt ez?
November 25-e a Szovjetunióba hurcolt magyar politikai rabok és kényszermunkások emléknapja. 1953-ban ezen a napon érkezett vissza Magyarországra a Gulag-lágerekből szabadon bocsátott rabok első csoportja. A Magyarországon fogságba vetett, „kis munkára” (málenkij robot) összegyűjtött polgári személyek nagy részét hadifogolyként, kisebb részüket internáltként hurcolták el a szovjet fegyveres erők 1944-től. Becslések szerint hány embert?
A vonatkozó országgyűlési határozat kimondja, hogy a Parlament „méltóképpen kíván megemlékezni arról a mintegy 800 ezer magyar honfitársunkról, akiket 1944 őszétől kezdve hadifogolyként vagy internáltként a Szovjetunióba hurcoltak több éves kényszermunkára, vagy a 2. világháborút követően a folyamatosan kiépülő kommunista diktatúrában a magyar hatóságok hathatós közreműködésével koholt vádak alapján 5–25 évre száműztek a Gulag rabtelepeire”.
Bővebben: A Szovjetunióba hurcolt magyar politikai rabok és kényszermunkások emléknapja, Málenkij robot – új ablakban nyílik
Bővebben: A Szovjetunióba hurcolt magyar politikai rabok és kényszermunkások emléknapja, Málenkij robot – új ablakban nyílik
November 25-e a magyar labdarúgás napja annak emlékére, hogy az Aranycsapat a londoni Wembley Stadionban 6:3 arányban legyőzte Angliát. Hány éve volt ekkor a kontinentális európai csapatokkal szemben veretlen hazai pályán az angol csapat?
6 : 3 volt az eredménye annak a legendás labdarúgó-mérkőzésnek, amelyet a magyar futballválogatott vívott 1953-ban a londoni Wembley Stadionban az angol labdarúgócsapattal, és amelyen a magyarok legyőzték a kontinentális európai csapat ellen hazai pályán 90 éve veretlen Angliát.
Bővebben: A magyar labdarúgó-válogatott 1953. november 25-i mérkőzése – új ablakban nyílik
Bővebben: A magyar labdarúgó-válogatott 1953. november 25-i mérkőzése – új ablakban nyílik
305. november 25-én hunyt el Alexandriai Szent Katalin szűz és vértanú, aki keresztényként nem akart részt venni a bálványok tiszteletére rendezett áldozatokon. Ötven tanult férfi próbálta megtörni őt, de olyan bölcsességgel védelmezte hitét, hogy mind az ötvenen keresztényekké lettek. A magasabb iskolák, a filozófia és a filozófusok, ügyvédek, a könyvtárak és könyvtárosok és a nyomdászok, a kerékgyártók, a tanuló lányok, a fiatal diákok és nők, a dajkák védőszentje. Az egyik neki szentelt templom a Tabánban áll, Budapest I. kerületében. Mi volt eredetileg?
Szokollu Musztafa budai pasa 1566-ban épített dzsámiját 1686-ban a katolikus hívők vették birtokba, és kápolnává alakították. 1697-ben a ferencesek iskolát építettek mellette. 1702-ben plébániát alapítottak, a kápolna köré pedig temető került. A templomot 1728–1736 között bővítették. A templom berendezési tárgyai 1748-ból valók. A kripta 1749-ben épült. Előterében látható a „Tabáni Krisztus”, egy 12. századi timpanontöredék, amelyet a Szent Katalin-templom falába utólag építettek be.
Bővebben: Alexandriai Szent Katalin, Alexandriai Szent Katalin-templom (Budapest-Tabán) – új ablakban nyílik
Bővebben: Alexandriai Szent Katalin, Alexandriai Szent Katalin-templom (Budapest-Tabán) – új ablakban nyílik
1802. november 25-én alapította Gróf Széchényi Ferenc az Országos Széchényi Könyvtárat. Melyik állítás NEM igaz?
Az Országos Széchényi Könyvtár nem csak nyomtatott kiadványokat gyűjt, hanem egyéb hordozón kiadott műveket, fényképeket és kéziratokat is. A gyűjteményben 2006-ban kb. 16.000 hangzóanyag volt.
Bővebben: Széchényi Ferenc (politikus), Országos Széchényi Könyvtár - új ablakban nyílik
Bővebben: Széchényi Ferenc (politikus), Országos Széchényi Könyvtár - új ablakban nyílik
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
A Nők elleni erőszak felszámolásának világnapja Latin-Amerikából ered, ott 1981 óta emlékeznek meg az évfordulóról, amely 3 nővér – Minerva, Patria és Teresa Mirabal meggyilkolásának napja. A dominikai diktátor, Rafael Leónidas Trujillo parancsára, 1960. november 25-én verték agyon a „Pillangók”-nak is nevezett három testvért. Testüket egy dzsipbe rakták, amit aztán elsüllyesztettek Salcedóban, a szigetország észak-keleti részén, hogy balesetnek álcázzák a történteket.
Bővebben: A tripla gyilkosság, melynek emlékére nők százezrei mozdulnak meg az erőszak ellen, Rafael Trujillo Molina – új ablakban nyílik