Mai kérdéseink a mindenszentek napjáról, a Sixtus-kápolna freskóiról, a diftériáról, az időzónákról és a Juventus futballklubról szólnak.
Öt kérdés – hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
November 1-je mindenszentek napja: keresztény ünnep, az üdvözült lelkek emléknapja. Sok európai országban szokás, hogy az emberek rendbeteszik elhunyt hozzátartozóik sírját, virágot visznek és gyertyát gyújtanak. Mikor lett újra munkaszüneti nap Magyarországon ez a nap?
1512-ben ezen a napon váltak először nyilvánosan megtekinthetővé a vatikáni Sixtus-kápolna falainak és mennyezetének festményei. Ki volt a festő?
A Sixtus-kápolna a Vatikán egyik leghíresebb épülete. Elterjedt, de rossz fordításból fakadó elnevezése a „Sixtusi kápolna”. Mindkét név az építtető IV. Szixtusz pápára utal.
Ez a mindenkori pápa magánkápolnája. Elsősorban mennyezetfreskójáról ismert, amely Michelangelo remekműve, a világ egyik legismertebb alkotása és az 540 m²-es területével legnagyobb egybefüggő freskója.
Bővebben: A Sixtus-kápolna mennyezetfreskója – új ablakban nyílik
Bővebben: A Sixtus-kápolna mennyezetfreskója – új ablakban nyílik
1884-ben Washingtonban, a Nemzetközi Meridián Konferencián, 25 nemzet képviselője döntést hozott a világ időzónákra való felosztásáról. A kezdő délkört az angliai Greenwichben jelölték ki. Hány időzóna van összesen?
Elméletileg 24 időzónát határoztak meg; UTC-11-től UTC+12-ig. (Az UTC a koordinált világidő.) Ezzel szemben 40 időzóna létezik, UTC-12-től UTC+14-ig, némely időzóna félórás, vagy negyedórás eltéréssel. Mivel a legkorábbi és a legkésőbbi időzóna között 26 óra eltérés van, ezért egy meghatározott naptári nap 50 óráig tart, ami azt is jelenti, hogy az egész Földön egy adott pillanatban három különböző (egyébként egymást követő) naptári nap is előfordulhat. Ez 1995 óta van így, a Kiribati időzónaváltás óta.
Bővebben: Időzóna – új ablakban nyílik
Bővebben: Időzóna – új ablakban nyílik
1894. november 1-jén jelentették be Párizsban a diftéria elleni vakcina felfedezését. A diftéria vagy difteritisz, magyarul torokgyík, torokpenész vagy roncsoló toroklob egy fertőző, néha halálos kimenetelű betegség. Hogyan terjed?
A diftéria vagy difteritisz, magyarul torokgyík, torokpenész vagy roncsoló toroklob egy fertőző, néha halálos kimenetelű betegség, amelyet a Corynebacterium diphteriae baktérium okoz. Először a felső légutakban jelenik meg bőrre emlékeztető, kékesfehér hártya, ezt enyhe láz, torokfájás és levertség követi. A diftéria egy erősen fertőző megbetegedés, ami közvetlen érintkezés vagy cseppfertőzés útján terjed. A DTPa (diftéria-pertussis-tetanusz, DiPerTe) védőoltásnak köszönhetően csaknem eltűnt a fejlett országokban.
Bővebben: Diftéria – új ablakban nyílik
Bővebben: Diftéria – új ablakban nyílik
1897. november 1-jén alapították a Juventus Football Clubot, amelynek székhelye Olaszországban, Torinóban van. Mára a legsikeresebb olasz csapattá vált, de világviszonylatban is az egyik legjelentősebbnek számít. Hányszor szerezték meg az olasz bajnoki címet?
A Juventus Football Club, rövidítve Juventus FC vagy egyszerűen Juventus (latin: iuventus vagyis fiatalság), olasz labdarúgóklub, melyet 1897-ben alapítottak. A klub székhelye Olaszországban, Torinóban van. A világ egyik legjelentősebb, és egyben legsikeresebb olasz labdarúgócsapata. 55 trófeát nyert a csapat, közte 36 bajnoki címet, 14 olasz kupát és 8 olasz szuperkupát. Európában a harmadik legsikeresebb klub és a világon a hatodik legtöbb trófeát szerezték meg, amit eddig a FIFA feljegyzett. A címek között szerepel 2 BL-cím (BEK-et is beleszámítva), valamint 3 UEFA-kupa is.
Bővebben: Juventus FC – új ablakban nyílik
Bővebben: Juventus FC – új ablakban nyílik
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Bővebben: Mindenszentek – új ablakban nyílik