A kiegyezésről, Mádl Ferencről, a Bizánci Birodalomról, a Német Demokratikus Köztársaságról és a kvantumfizikáról szól mai öt kérdésünk.
Hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
1867. május 29-én a magyar országgyűlés megszavazta az 1867. évi XII. törvénycikket a kiegyezésről, mely szerint az Osztrák Birodalom és a Magyar Királyság élén közös uralkodó áll (I. Ferenc József magyar király és osztrák császár). Melyik terület maradt magyar hatáskörben a kiegyezést követően?
2011. május 29-én hunyt el Mádl Ferenc, aki 2000 és 2005 között a Magyar Köztársaság elnöke volt. Mi volt az eredeti foglalkozása?
Mádl Ferenc jogtudós volt. A Pécsi Tudományegyetemen, majd az ELTE Állam- és Jogtudományi Kárán tanult, 1955-ben szerzett jogi diplomát. 1961 és 1963 között a Strasbourgi Egyetem Nemzetközi Összehasonlító Jogi Karán vett részt posztgraduális képzésen. Később polgári jogot és nemzetközi magánjogot oktatott. 1964-ben védte meg az állam és jogtudományok kandidátusi, 1974-ben akadémiai doktori értekezését. Akadémiai doktori disszertációjának témája: „A vállalat és a gazdasági verseny az európai gazdasági integráció jogában”. 1977-ben lett tagja az MTA Állam- és Jogtudományi Bizottságának. 1984-ben a Tudományos Minősítő Bizottság titkárává nevezték ki, amely tisztségét a TMB 1990-es megszűnéséig viselt. Közben 1987-ben megválasztották a Magyar Tudományos Akadémia levelező, 1993-ban rendes tagjává.
Bővebben: Mádl Ferenc
Bővebben: Mádl Ferenc
1929. május 29-én született Peter Ware Higgs, Nobel-díjas brit elméleti fizikus. 1960 környékén megjósolta egy szubatomi részecske (az atom egy összetevője) létezését, amit Higgs-bozonnak neveztek el és csak 2012-ben sikerült megtalálni. Hol végezték a sikeres kísérleteket?
A Higgs-bozonnal kapcsolatos kutatásokat Svájcban, a CERN által működtetett Nagy Hadronütköztető segítségével végezték. A CERN az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet, a részecskefizikai kutatások európai szervezete, a világ legnagyobb részecskefizikai laboratóriuma, a Nagy Hadronütköztető (LHC) és a World Wide Web (WWW vagy röviden Web) születési helye. A francia-svájci határon helyezkedik el, Genftől kissé északra.
Bővebben: Peter Higgs, Higgs-bozon, Nagy Hadronütköztető – az út a Higgs-bozon felfedezéséig – új ablakban nyílik
Bővebben: Peter Higgs, Higgs-bozon, Nagy Hadronütköztető – az út a Higgs-bozon felfedezéséig – új ablakban nyílik
1453-ban ezen a napon esett el Konstantinápoly, ez a Bizánci Birodalom bukásának napja. A város elfoglalója, II. Mehmed oszmán szultán megkezdte az Oszmán Birodalom kiterjesztését Európa belseje felé. Mennyi ideig állt fenn ez az államalakulat?
A Bizánci Birodalom (ritkábban Keletrómai Birodalom, hivatalos elnevezése a Római Birodalom) kezdetének 330-at tekinthetjük, amikor a Római Birodalomban kitört hatalmi harcokat követően I. (Nagy) Constantinus vált egyeduralkodóvá a korábbi társuralkodói rendszert követően és új fővárost alapított a régi görög Büzantion helyén, amit Új Rómának (Nova Roma) nevezett el. A főváros közkeletű neve mégis a görög Konsztantinopolisz (Konstantin városa) volt. 330 és 1453 között 1123 év telt el.
Bővebben: Bizánci Birodalom – új ablakban nyílik
Bővebben: Bizánci Birodalom – új ablakban nyílik
1994. május 29-én hunyt el Erich Honecker német kommunista politikus, a Német Szocialista Egységpárt (NSZEP) központi bizottságának főtitkára, az NDK államtanácsának elnöke. Hány évig létezett a Német Demokratikus Köztársaság?
A Német Demokratikus Köztársaság (Deutsche Demokratische Republik) 1949. október 7. – 1990. október 3. között létezett. Erich Honecker 1976. október 29. – 1989. október 18. között állt az élén.
Bővebben: Erich Honecker, Német Demokratikus Köztársaság – új ablakban nyílik
Bővebben: Erich Honecker, Német Demokratikus Köztársaság – új ablakban nyílik
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Bővebben: Kiegyezés - új ablakban nyílik