Az első két kérdésünk történelmi eseményeket dolgoz fel, aztán a Herendi Porcelángyár megalapítására, egy királlyá választott felfedezőre és egy drámaíróra emlékezünk.
Öt kérdés – hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
1618-ban történt az a defenesztráció (amikor valakit kidobnak az ablakon), amelynek előzménye a katolikus–protestáns ellentét, következménye pedig a harmincéves háború néven emlegetett, a Habsburgok összes koronatartományára és Közép-Európa jelentős részére kiterjedő háborúk sorozata volt. Hol dobták ki a német-római császár követeit az ablakon?
1912. május 23-án volt az a százezres tömegtüntetés Budapesten, amelyet a kivezényelt katonák és rendőrök brutálisan feloszlattak. Az összeütközésnek hat halálos és több száz sebesült áldozata volt. A nap a vérvörös csütörtök nevet kapta. Mi volt a munkástömeg elsődleges követelése?
Az 1912. május 23-i nagy budapesti tömegtüntetés a korszak legnagyobb munkásmegmozdulása volt Magyarországon. Százezres munkástömeg özönlött be a külvárosokból a Parlament épülete elé általános választójogot, Tisza távozását és jobb életkörülményeket követelve. A kivezényelt rendőrség Boda Dezső rendőrfőkapitány személyes irányításával brutálisan keményen lépett fel, mire a felháborodott tömeg villamosokat rongált meg, borított fel, a nap végén pedig felszedett utcakövek, összetört kirakatok jelezték az összetűzés hevességét.
Bővebben: Vérvörös csütörtök - új ablakban nyílik
Bővebben: Vérvörös csütörtök - új ablakban nyílik
1796. május 23-án született Stingl Vince, a Herendi Porcelángyár alapítója. Melyik állítás NEM igaz a porcelánról?
A porcelán ma is elterjedt neve az olasz/latin porcella (fiatal emse = nőstény sertés) szóból származik. Az európai porcelángyártás előtt ugyanis azt hitték, hogy a porcelán tojáshéjból, kaurikagylóból, halpikkelyből és halenyvből készül, a kaurikagyló pedig a disznó hátához hasonló színű és alakú.
Bővebben: Stingl Vince, Porcelán – új ablakban nyílik
Bővebben: Stingl Vince, Porcelán – új ablakban nyílik
1786. május 23-án hunyt el Benyovszky Móric magyar és lengyel főnemes, híres utazó, kalandor. Hol választották őt királlyá a bennszülöttek 1776-ban?
Benyovszky Móric Madagaszkár szigetén francia megbízásból 1774-ben megalapította a Louisbourg nevű települést, más szóval gyarmatosította az addig független szigetet. A madagaszkári tevékenysége is sokat vitatott kérdés e rendkívüli ember élettörténetében. A bennszülöttek 1776-ban királyukká választották, de egy francia gyarmati kormányzó intrikája miatt lemondott tisztségéről.
Bővebben: Benyovszky Móric (utazó) – új ablakban nyílik
Bővebben: Benyovszky Móric (utazó) – új ablakban nyílik
1906. május 23-án hunyt el Henrik Ibsen, a Nóra, A vadkacsa és a Solness építőmester című drámák szerzője. Milyen nemzetiségű volt?
Henrik Ibsen norvég drámaíró, színházi rendező, költő. Gyakran utalnak rá a „modern dráma” atyjaként és mint a modernizmus egyik színházi megalapozójaként. Darabjait saját korában gyakran botrányosnak tartották. Ibsen munkáiban a külsőségek mögött rejlő valóságot vizsgálta.
Bővebben: Henrik Ibsen
Bővebben: Henrik Ibsen
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Az első prágai defenesztráció 1419. július 30-án történt: a Jan Zelivsky huszita pap által feltüzelt tömeg elfoglalta a prágai Új Városházát, majd az ablakokon kihajította az épületben tartózkodó városi elöljárókat. Ez az esemény a huszita háborúk nyitánya volt.
Bővebben: Prágai defenesztráció (1618), Harmincéves háború – új ablakban nyílik