Ma szó lesz egy mormotáról, New York alapításáról, a sztálingrádi csatáról, egy magyar festőről és egy kolumbiai énekesnőről.
Öt kérdés – hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
Február 2-án játszódik az Idétlen időkig című film, amely úgy kezdődik, hogy egy egész város figyeli izgatottan: meglátja-e a mormota a saját árnyékát. Ki a film férfi főszereplője?
1943. február 2-án véget ért a sztálingrádi csata, a 6. német hadsereg megadta magát – ez az európai hadszíntéren a 2. világháború fordulópontja volt. Mi a neve ma Sztálingrádnak?
Volgográd (oroszul: Волгоград) lakosságát tekintve Oroszország 13. legnépesebb városa. Oroszország délkelet-európai részének kulturális, oktatási, politikai, pénzügyi, kereskedelmi és gazdasági központja. A város neve 1925-ig Caricin, 1925–1961 között Sztálingrád volt. 1942. augusztus 21. – 1943. február 2. között a városban és környékén folyt a sztálingrádi csata. A Szovjetunió kormányától Hős város kitüntető címet kapott, a Francia Köztársaság elnöke a Francia Becsületrenddel tüntette ki.
Bővebben: Volgográd, Sztálingrádi csata – új ablakban nyílik
Bővebben: Volgográd, Sztálingrádi csata – új ablakban nyílik
1653-ban alapították meg a várost, aminek később New York lett a neve. Milyen nemzetiségűek voltak a környék első gyarmatosítói?
1626-ban egy holland szőrmekereskedelmi állomás jött létre Manhattan déli csücskén, Új-Amszterdam (Nieuw Amsterdam) néven (magát a gyarmatot Új-Hollandiának hívták). Új-Amszterdam 1653. február 2-án önkormányzati jogot kapott, így város lett. 1664-ben egy angol flotta harc nélkül elfoglalta a várost, amely angol kézen is maradt a második angol-holland háborút lezáró bredai egyezmény értelmében (1667). A várost ekkor nevezték át Új Yorkra, az angliai York hercegének, Jakabnak (James) a tiszteletére, aki II. Károly király öccse volt. Miután 1685-ben II. Jakab néven trónra került, New York királyi birtok lett.
Bővebben: New York – új ablakban nyílik
Bővebben: New York – új ablakban nyílik
1977-ben ezen a napon született Shakira Grammy-díjas kolumbiai énekesnő. Melyik futball-világbajnokság hivatalos indulója volt Waka Waka című dala?
2010-ben Shakira Waka Waka című dalát 2010-es labdarúgó-világbajnokság hivatalos indulójának választották. A dalt több mint négymillióan töltötték le hivatalosan az internetről, ezáltal a legnagyobb példányszámban eladott labdarúgó-világbajnokság-dal lett. A hivatalos videóklip elérte az egymilliárdos nézettséget a YouTube-on. Itt meghallgatható: Waka Waka
1920. február 2-án hunyt el az a festő, akinek egyik leghíresebb műve a képen is látható Majális. Ki ő?
Szinyei Merse Pál 1873-ban festette a Majális című képet, ezzel zárult első festői korszaka.
Bővebben: Szinyei Merse Pál – új ablakban nyílik
Bővebben: Szinyei Merse Pál – új ablakban nyílik
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Phil Connors egy magának való, mogorva, magányos időjárás-bemondó egy pittsburghi tévécsatornán. Egyik nap azt a munkát kapja, hogy Ritával, az új szerkesztőnővel és Larryvel, az operatőrrel együtt menjen el a világvégi pennsylvaniai kisvárosba, Punxsutawney-ba, és a stáb vegye fel, amint 1993. február 2-án, a tél végén a város híres mormotája előjön odújából. (A helyi néphit szerint ugyanis ha süt a nap és az előjött mormota meglátja a saját árnyékát, akkor marad továbbra is a tél még hat hétig.)
Bővebben: Idétlen időkig – új ablakban nyílik