A telefonhírmondó indulása, a buddhisták egyik ünnepnapja, Galileo Galilei születése és két világméretű háború lezárása kapcsolódik ehhez a naphoz.
Öt kérdés – hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
Február 15-én indult el Budapesten a telefonhírmondó szolgáltatás, Puskás Tivadar találmánya alapján. „Üdvözöljük Budapest lakosságát. Üdvözöljük olyan szokatlan módon, amely páratlan az egész világon. Üdvözöljük az első várost, amelyből a Telefonhírmondó az egész világon győzedelmes útjára indul.” Melyik évben történt mindez?
1564. február 15-én született Galileo Galilei olasz matematikus, természettudós, fizikus, csillagász. Kutatási eredményei ellentmondtak a Föld-központú világképnek, ezért a katolikus egyház perbe fogta, 1633-ban betiltotta a könyveit és elítélte őt. Mikor érvénytelenítette az egyház ezt az ítéletet?
Galileo Galilei itáliai fizikus, csillagász, matematikus, természettudós. A fizikában az elsők között honosította meg a kísérleteket és méréseket, új módszereket adva ezzel a természettudományoknak. A csillagászatban ugyancsak az elsők között használt távcsöveket csillagászati jelenségek és égi objektumok megfigyelésére. Eredményei ellentmondtak az uralkodó ptolemaioszi, geocentrikus világképnek, ezért összeütközésbe került a katolikus egyházzal. Az inkvizíció 1633-ban a könyveit betiltotta, Galileit tanainak megtagadására kényszerítette, és házi őrizetben kellett élnie 1642-ben bekövetkezett haláláig. A katolikus egyház csak 1992-ben érvénytelenítette az ítéletet.
Bővebben: Galileo Galilei – új ablakban nyílik
Bővebben: Galileo Galilei – új ablakban nyílik
Február 15-e a buddhisták egyik ünnepe, a Nirvána-nap. Mikor élt Buddha?
Gautama Sziddhártha, Gautama Buddha, Sákjamuni Buddha vagy egyszerűen a Buddha, ókori bölcs, a buddhizmus meghatározó alakja. Úgy tartják, hogy elsősorban Kelet-Indiában élt és tanított, valamikor az i. e. 6. és 4. század között (a hagyományos számítás szerint i. e. 563 és i. e. 483 között élt, de az újabb kutatások kissé későbbre teszik működését). A buddha szó jelentése „a felébredett” vagy „a megvilágosodott”.
Bővebben: Gautama Sziddhártha – új ablakban nyílik
Bővebben: Gautama Sziddhártha – új ablakban nyílik
1945. február 15-én ért véget a 11 nappal korábban kezdődött jaltai konferencia, ahol a szövetséges hatalmak vezetői (Churchill, Roosevelt, Sztálin) döntöttek Németország lefegyverzéséről. Melyik országban van Jalta?
Jalta (ukrán és orosz írással Ялта, krími tatár nyelven Yalta) járási jogú város a Krím-félszigeten. Jelentős üdülőváros a Fekete-tenger északi partján. Neve a görög biztonságos part kifejezésből ered. Az 1945. februári konferencia volt a második találkozó a három nagyhatalom, az Amerikai Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és a Szovjetunió vezetői között a 2. világháború folyamán. Célja a háború befejezése utáni Európa újjászervezésének megvitatása volt. Az ezt megelőző hasonló konferencia színhelye Teherán, az ezt követőé pedig Potsdam volt.
Bővebben: Jaltai konferencia – új ablakban nyílik
Bővebben: Jaltai konferencia – új ablakban nyílik
1763. február 15-én írták alá a hubertusburgi békét, amely a hétéves háborút lezáró megállapodás volt. Melyik állítás NEM igaz erről a háborúról?
A háború következtében az angolok jutottak vezető szerephez Indiában, ami egészen a 20. századig az angol korona „legdrágább ékköve” lett.
Bővebben: Hétéves háború – új ablakban nyílik
Bővebben: Hétéves háború – új ablakban nyílik
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
A kép 1901-ben készült.
Bővebben: Telefonhírmondó – új ablakban nyílik