Mai kérdéseink az ördögégetés népszokásáról, Cicero ókori római íróról, az Egyesült Államok első tagállamáról, a Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszodáról, illetve a Pearl Harbour elleni japán támadásról szólnak.
Öt kérdés – hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
Minden év december 7-én kerül sor az ördögégetésre, amikor az emberek a megtisztulás, a gonosz elűzése érdekében ördögfigurákat, illetve száraz ágakat, papírokat és régi, használaton kívüli tárgyaikat égetnek el. Melyik ország népszokása ez?
43. december 7-én hunyt el Marcus Tullius Cicero ókori római író, filozófus és politikus. Kortársai – köztük politikai ellenfelei is – ragyogó, már-már boszorkányos tehetségű szónoknak tartották, de írásai is remekművek. Mely területen használják Cicero nevét mértékegységként?
A ciceró a szárazföldi európai tipográfiában használt (gyakori megfogalmazásban „nyomdai”) mértékegység. A Didot–Berthold-rendszerben alapegységnek számít. Egy ciceró 12 pont, azaz 4,511 mm. A történelmi francia hüvelyk hatoda. A ciceró név eredete vitatott. Az egyik olvasat szerint Marcus Tullius Cicero beszédeinek egy 1465-ös kiadásából ered, amit Peter Schöffer hasonló méretben nyomtatott a saját maga által öntött és metszett betűkkel. Más források szerint a név Ulrich Hans Cicerótól ered, aki a 15. században ugyanekkora betűkkel adott ki egy írást Rómában.
Bővebben: Marcus Tullius Cicero, Ciceró (mértékegység) – új ablakban nyílik
Bővebben: Marcus Tullius Cicero, Ciceró (mértékegység) – új ablakban nyílik
1878. december 7-én ratifikálta az első állam az Egyesült Államok alkotmányát, ezért gyakran az Első Államnak (angolul First State) nevezik. Melyik ez az állam?
Delaware az Egyesült Államok 13 alapító államának egyike. Gyakran nevezik „Első Államnak” (angolul First State), mert itt ratifikálták elsőként az ország alkotmányát. A második legkisebb területű szövetségi állam, területe csupán 5057 km² (kicsit kisebb, mint Jász-Nagykun-Szolnok megye.) Szomszédai északon Pennsylvania, keleten New Jersey, délen és nyugaton Maryland.
Bővebben: Delaware – új ablakban nyílik
Bővebben: Delaware – új ablakban nyílik
1930. december 7-én adták át a közönségnek a Margit-szigeten a Nemzeti Sportuszodát, amely ma a tervező, Hajós Alfréd nevét viseli. Átadásakor Európa legnagyobb fedett úszócsarnokának számított, a maga 33 m hosszúságú és 18 m széles úszómedencéjével. Hajós Alfréd hazánk első úszó olimpiai bajnoka. Milyen úszásnemben győzedelmeskedett először?
Hajós Alfréd az 1896. évi nyári olimpiai játékokon (az első újkori olimpián) Athénban a 13 °C-os tengervízben megrendezett versenyen megnyerte mind a 100 m-es (1:22,2) – vízből indulva –, mind pedig az 1200 m-es (18:22,1) – hajóról a partra úszva – gyorsúszószámot, ezzel ő szerezte a magyar sport első és második olimpiai győzelmét (nem aranyérmét, hiszen akkor még ezüstérem járt a győzteseknek). Sikereit a magyar tempónak nevezett úszóstílusnak köszönhette, ami gyakorlatilag megegyezett a mai gyorsúszó stílussal.
Bővebben: Hajós Alfréd, Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda – új ablakban nyílik
Bővebben: Hajós Alfréd, Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda – új ablakban nyílik
December 7-én zajlott a Pearl Harbor elleni japán támadás – a Japán Császári Haditengerészet meglepetésszerű légicsapást mért az Egyesült Államok Csendes-óceáni Flottájának Hawaii-szigeteken lévő fő támaszpontja ellen. A támadás következményeként másnap az USA hadat üzent Japánnak és ezzel belépett a 2. világháborúba. Melyik évben történt ez?
A Pearl Harbor elleni japán támadás – avagy Pearl Harbor-i csata – a Japán Császári Haditengerészet által végrehajtott meglepetésszerű légicsapás volt az Egyesült Államok Csendes-óceáni Flottájának Hawaii-szigeteken lévő fő támaszpontja ellen 1941. december 7-én. A japán támadás az amerikai Csendes-óceáni Flotta nagy részét harcképtelenné tette, ami legfőképpen azért történhetett meg, mert a Pearl Harbor-i katonai parancsnokok nem készültek fel egy ilyen támadásra. Válaszul az Egyesült Államok másnap, 1941. december 8-án hadat üzent a Japán Császárságnak.
Bővebben: Pearl Harbor elleni japán támadás – új ablakban nyílik
Bővebben: Pearl Harbor elleni japán támadás – új ablakban nyílik
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Bővebben: Ördögégetés – új ablakban nyílik