Mai témáink: Beatrix királyné, Giacomo Puccini, Ralph Fiennes, Lázár Ervin és a Brandenburgi kapu.
Öt kérdés – hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
1476-ban ezen a napon kötött házasságot Budán Mátyás király és Aragóniai Beatrix, aki nápolyi királyi hercegnő volt. Melyik királyunk felesége lett Mátyás halálát követően, 1490-ben – bár a házasságot később a pápa felbontotta?
1858. december 22-én született Giacomo Puccini, a 20. század egyik legnépszerűbb olasz operaszerzője. Hősei általában hétköznapi emberek, művei pedig többnyire tragikus befejezésű darabok. Az alábbiak közül melyik opera az, amelyik tragikus fordulat után végül boldog véget ér?
Giacomo Puccini (Lucca, 1858. december 22. – Brüsszel, 1924. november 29.) a 20. század egyik legnépszerűbb olasz operaszerzője. Műveiben főként az emberi érzésekre összpontosított: kis örömök, mindennapi kis események, nagy szenvedélyek és érzelmek jelennek meg, többnyire egzotikus környezetben. Hősei hétköznapi emberek. A Bohémélet tüdőbajos Mimije, az elhagyott Pillangókisasszony, az öngyilkos Tosca mind a szerelem áldozatai, akik végül az életükkel fizetnek. Puccini operái többnyire tragikus befejezésű darabok. A Nyugat lánya és a Gianni Schicchi című vígopera cselekménye azonban boldog véget ér; tragikus fordulata után az utolsó mű, a Turandot is.
Bővebben: Giacomo Puccini – új ablakban nyílik
Bővebben: Giacomo Puccini – új ablakban nyílik
1962. december 22-én született Ralph Fiennes angol színpadi, film- és szinkronszínész. Több magyar vonatkozású filmben is játszott. Melyik volt az, amelyben szerepe szerint a magyar csapat tagjaként vívó olimpiai bajnok lesz?
A napfény íze (angol címe: Sunshine) egy elsőként 1999. szeptember 13-án a Torontói Nemzetközi Filmfesztiválon bemutatott magyar–osztrák–német–kanadai történelmi filmdráma Szabó István rendezésében. Ignác fia, Ádám (Ralph Fiennes), sikeres vívó lesz. Azonban ahhoz, hogy nemzetközi sikereket érhessen el, be kell lépnie a tiszti klubba. A klub feltételei szerint kikeresztelkedik, lemond zsidó vallásáról. A berlini olimpián a magyar csapat tagjaként olimpiai bajnok lesz.
Bővebben: Ralph Fiennes, A napfény íze – új ablakban nyílik
Bővebben: Ralph Fiennes, A napfény íze – új ablakban nyílik
1989-ben, 30 év után, újra megnyitották a Brandenburgi kaput. A Berlin központjában levő korai klasszicista építmény jelentette a határt Kelet-Berlin és Nyugat-Berlin között és egyúttal a Varsói Szerződés és a NATO országai között. A német újraegyesítésig a hidegháború jelképe volt, majd 1990 után Németország és Európa újraegyesítésének szimbóluma lett. Kinek az alakja látható a kapu tetején, a négylovas ókori díszkocsin?
Az 1734-ben épült berlini vámfal a mai Brandenburgi kapu elődjének tekinthető. A fal és a Brandenburgi kapu építésekor II. Frigyes Vilmos porosz király átalakíttatta a városkaput, így állítva emléket elődje, a nem sokkal korábban elhunyt II. Frigyes porosz király háborúinak. 1793-ban helyezték el a kapu tetejére Johann Gottfried Schadow alkotását, a quadrigán (négylovas ókori díszkocsi, harci szekér ) álló Nikével.
Bővebben: Brandenburgi kapu – új ablakban nyílik
Bővebben: Brandenburgi kapu – új ablakban nyílik
2006. december 22-én hunyt el Lázár Ervin Kossuth-díjas író, elbeszélő, meseíró. Mi volt a címe első meseregényének, amely 1964-ben jelent meg?
A kisfiú meg az oroszlánok Lázár Ervin Kossuth-díjas magyar író 1964-ben megjelent első gyermek meseregénye. Illusztrációját Réber László készítette. Szereplői többek között: Bruckner Szigfrid, vén oroszlán; Arabella, kötéltáncosnő; Robertó, a kardnyelő.
Bővebben: Lázár Ervin, A kisfiú meg az oroszlánok – új ablakban nyílik
Bővebben: Lázár Ervin, A kisfiú meg az oroszlánok – új ablakban nyílik
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Bővebben: Aragóniai Beatrix magyar királyné – új ablakban nyílik