Ma van a balkezesek világnapja, a világosi fegyverletétel és az Azték Birodalom fővárosa elfoglalásának évfordulója, illetve Semmelweis Ignácra és Alfred Hitchcockra emlékezünk.
Öt kérdés – hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
Augusztus 13-a a balkezesek világnapja – nehézségeikre szeretnék ezen a napon ráirányítani a figyelmet. Melyik állítás NEM igaz a balkezességgel kapcsolatban?
1521-ben spanyol konkvisztádorok Cortés vezetésével elfoglalták az Azték Birodalom fővárosát, Tenocstitlant. Mi a város mai neve?
Tenocstitlan (navatl nyelven: Tenōchtitlan, spanyolul: Tenochtitlán) az Azték Birodalom fővárosa volt. A Mexikói-medencébe benyomuló aztékok, illetve mesikák 1325 táján alapították a Texcoco-tó egyik szigetén, a mai Mexikóváros helyén. Kezdetben csak nádkunyhókat építettek, de 1415-re Tenocstitlan igazi várossá fejlődött: házai, templomai, palotái mind kőből épültek.
Bővebben: Tenocstitlan, Mexikóváros – új ablakban nyílik
Bővebben: Tenocstitlan, Mexikóváros – új ablakban nyílik
1849. augusztus 13-án tette le a fegyvert Görgei Artúr magyar honvédhadserege I. Miklós orosz cár inváziós hadserege előtt: ez volt a világosi fegyverletétel, amely az 1848–49-es forradalom és szabadságharc végét jelentette. Mi történt Görgeivel ezután?
1849. szeptember 11-én írta meg Kossuth híres vidini levelét, amelyben – alaptalanul – árulónak nevezte Görgeit. Görgei 1849. szeptember 11. – 1867. november 3. között az ausztriai Klagenfurtban internáltként élt. 1850-ben született leánya, Berta, majd 1855-ben fia, Kornél. 1858-ban átköltözött a szomszédos Viktringbe. 1884-ben Klapka György és több száz honvédtiszt olyan memorandumot írt alá, amelyben nem tekintik Görgeit hazaárulónak. 1884-től Tisza Kálmán miniszterelnök évi 2400 forint nyugdíjat ajánlott fel számára. 1916. május 21-én (Buda bevételének napján) halt meg Budapesten.
Bővebben: Világosi fegyverletétel, Görgei Artúr – új ablakban nyílik
Bővebben: Világosi fegyverletétel, Görgei Artúr – új ablakban nyílik
1865-ben ezen a napon hunyt el a döblingi elmegyógyintézetben Semmelweis Ignác magyar orvos, az „anyák megmentője”, aki kiemelkedő szerepet játszott a gyermekágyi láz leküzdésében. Mi okozta a 19. században a betegség gyakori előfordulását?
A 19. században a gyermekágyi láz volt az egyik fő oka a szülések magas halálozási arányának. Súlyosbította a helyzetet az európai városok kórházainak egyetemi szülészetein, hogy az orvostanhallgatók boncolás után kézfertőtlenítés nélkül vizsgálták a vajúdó nőket (például a Hôtel-Dieu Párizsban, ahol az első jelentés a betegség járványszerű előfordulásáról 1788-ban keletkezett). Egyes intézményekben időnként a szülő nők kétharmada halt bele a iatrogén fertőzésbe. Járványtani szempontból összességében ez azonban csak marginális jelentőségű volt, mivel a nők túlnyomó többsége akkoriban még otthon szült.
Bővebben: Semmelweis Ignác, Gyermekágyi láz – új ablakban nyílik
Bővebben: Semmelweis Ignác, Gyermekágyi láz – új ablakban nyílik
1899. augusztus 13-án született Alfred Hitchcock angol filmrendező, forgatókönyvíró és producer, akinek 1960-ban készült el Psycho című filmje. Melyik állítás NEM igaz?
A Psycho 1960-ban bemutatott fekete-fehér, amerikai film Alfred Hitchcock rendezésében. A film kulcsfiguráját, Norman Batest Anthony Perkins alakítja. Robert Bloch egy valódi sorozatgyilkosról – a wisconsini Ed Geinről – mintázta Bates alakját azonos című, hátborzongató regényében, amelyből Joseph Stefano írt forgatókönyvet. A Psycho minden idők egyik leghíresebb filmje.
Kép: Jelenet a filmből és Alfred Hitchcock
Bővebben: Alfred Hitchcock, Psycho (film, 1960) – új ablakban nyílik
Kép: Jelenet a filmből és Alfred Hitchcock
Bővebben: Alfred Hitchcock, Psycho (film, 1960) – új ablakban nyílik
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Bővebben: Balkezesség – új ablakban nyílik