Sok állatról tettünk fel már kérdéseket az elmúlt hónapokban, most pedig sor kerül az „állatok királyára”, az oroszlánra is.
Hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
Az oroszlán a második legnagyobb macskaféle. Melyik állat előzi meg?
Melyik állítás igaz?
A hím egyednek egyéves kora körül kezd növekedni a sörénye. A sörény az életkorral sötétedik; nagysága és színe is függ a környezettől (például az átlaghőmérséklettől). A sörény hossza és sötétebb színe a hímek közötti harcok sikerességéről tanúskodik: a hosszabb és sötétebb sörény hosszabb reprodukciós időszakot jelent, és több lehetséges utódot. A sörény megléte vagy hiánya, színe és mérete több dologtól függ: a hím oroszlán genetikai adottságaitól, nemi érettségétől, az éghajlattól és a tesztoszteron mennyiségétől. Általános szabály, hogy az adott környezetben a nagyobb, sötétebb sörény egészségesebb állatot jelez. Elképzelések szerint a sörény elsődleges célja a nyak és torok védelme az átharapás ellen, ami a hímek közötti területi harcok során előfordulhat.
Milyen nehéz volt a legnagyobb ismert vadon élő hím oroszlán?
A kifejlett hím oroszlán tömege 145,4–250 kilogramm (átlagosan 174–193,3 kg). A nőstény kisebb, a tömege 83–182 kilogramm (átlagosan 119,5–139,8 kg). A legnagyobb ismert vadon élt hím 272 kilogramm, a legnagyobb ismert vadon élt nőstény pedig 185,5 kilogramm tömegű volt.
Melyik nem igaz?
Mint minden nagymacska, az oroszlán is csúcsragadozó, ám a többi macskafélétől eltérően csapatban vadászik. Általában alkonyatkor indulnak zsákmányt szerezni – nappal pihennek és alszanak. A vadászat rendszerint a nőstény oroszlánok dolga. Míg a hím elenyészően keveset vagy egyáltalán nem vesz részt a vadászatban, a zsákmány elfogyasztásánál mindig elsőbbséget élvez. A zsákmányt árnyékba vonszolja és jóllakik belőle, csak ezután ehetnek a nőstények és a kölykök.
Melyik igaz?
Az oroszlánok természetes ellenségeik az olyan ragadozók, mint a krokodilok, foltos hiénák, hiénakutyák és különösen más oroszlánok. Néhány zsákmányállat (zebrák, vízilovak, zsiráfok, kafferbivalyok, elefántok) rúgása, illetve taposása megbéníthatja vagy azonnal meg is ölheti őket.
Mennyi húsra van szüksége naponta egy kifejlett hím oroszlánnak?
A nőstény napi átlagban 5 kg húst igényel, a hím 7 kg-ot.
Az oroszlán nem vonakodik a dögök fogyasztásától sem. Gyakran elkergeti a kisebb zsákmányejtő ragadozókat, hogy elvegye prédájukat. De az oroszlánokat is elkergethetik a zsákmánytól az olyan ragadozók, mint a hiénák és a hiénakutyák, ha többen vannak.
Az oroszlán nem vonakodik a dögök fogyasztásától sem. Gyakran elkergeti a kisebb zsákmányejtő ragadozókat, hogy elvegye prédájukat. De az oroszlánokat is elkergethetik a zsákmánytól az olyan ragadozók, mint a hiénák és a hiénakutyák, ha többen vannak.
Az oroszlánok gyakran megjelennek a kínai művészetben. Mikor éltek Kína területén oroszlánok?
Az oroszlán visszatérő jelkép volt a királyi és lovagi címerpajzsokon, főként Nagy-Britanniában, ahol a Brit Birodalom szimbóluma lett. Az oroszlánok a kínai művészetben is sűrűn megjelennek, annak ellenére, hogy soha nem éltek Kínában. Nincs még egy olyan állat, melynek több figyelmet szenteltek volna a művészetben és az irodalomban. Az oroszlán már a kőkori barlangrajzokon is látható és százharmincszor fordul elő a Bibliában.
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
>
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy még a tigrisnél is nagyobbra nőnek a ligerek: ezeknek az állatoknak az apja oroszlán, az anyja tigris. A leggyakrabban állatkertekben vagy cirkuszokban születnek. Külsejük inkább az oroszlánéra emlékeztet, halvány tigriscsíkokkal (ritkán pettyekkel). A hím ligereknek néha egy kis sörényük is nő. A legnagyobb ismert példány tömege majdnem 800 kg volt. Jelenleg kb. egy tucat él belőlük szerte a világon.