Mai témáink: Erzsébet királyné, közismert nevén Sissi meggyilkolása, az utolsó kivégzés Franciaországban, Gibraltár, a Hungaroring és a Nagy Hadronütköztető.
Öt kérdés – hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
1898. szeptember 10-én halálos merényletet követtek el Wittelsbach Erzsébet (Sissi) magyar királyné ellen. A Genfi-tó partján húzódó sétányon a hajóállomásra sietett, amikor Luigi Lucheni olasz anarchista fellökte és egy hegyesre élezett reszelővel szívtájékon szúrta. Mi volt a merénylet oka?
Szeptember 10-én hajtották végre az utolsó halálbüntetést Franciaországban, a kivégzéshez nyaktilót (guillotine-t) használtak. A halálra ítélt bűnöző Hamida Dzsandúbi tunéziai bűnöző volt, akit barátnője meggyilkolásáért és többszörös nemi erőszakért ítéltek el. Melyik évben történt a kivégzés?
Hamida Dzsandúbi (Tunisz, 1949. szeptember 22. – Marseille, 1977. szeptember 10.) tunéziai bűnöző, akit Franciaországban ítéltek halálra barátnője, Élisabeth Bosquet meggyilkolásáért. Dzsandúbi volt az utolsó olyan bűnöző, akit nyaktilóval végeztek ki. A halálbüntetés 1981-es eltörléséig még voltak halálos ítéletek Franciaországban, de Dzsandúbi volt az utolsó, akin ténylegesen is végrehajtották. A hóhér Marcel Chevalier főhóhér volt, a nyaktiló utolsó kezelője.
Bővebben: Hamida Dzsandúbi, Nyaktiló – új ablakban nyílik
Bővebben: Hamida Dzsandúbi, Nyaktiló – új ablakban nyílik
Az 1967-es népszavazáson Gibraltár lakosai Nagy-Britannia fennhatóságát tartották fenn, így a terület nem került spanyol irányítás alá. A Brexit óta Gibraltár nem az EU része, de a schengeni övezethez tartozik. Hányan lakják a városállamot?
A 2020-as adatok szerint Gibraltárt 34.003 fő lakta, ami 4290 fő/km² népsűrűséget jelent: a terület mérete 6,5 km².
Bővebben: Gibraltár (brit tengerentúli terület) – új ablakban nyílik
Bővebben: Gibraltár (brit tengerentúli terület) – új ablakban nyílik
1985-ben írták alá azt a szerződést, amelynek értelmében Magyarország 1986-tól Forma–1-es autóverseny-futamokat rendezhet. Milyen hosszú jelenleg a Hungaroring pályája?
A Hungaroringet kétszer építették át: először 1989-ben, ami egy kisebb módosítás volt (a hármas sikánt elvették), majd 2003-ban, amikor a célegyenes utáni 1-es és a 13-as kanyart lejjebb tették, és hosszabb egyenest építettek helyette. Az átépítések miatt a pálya hosszúsága először 4014 m-ről 3975 m-re csökkent, de 2003-ban elérte a mostani hosszúságát, ami jelenleg 4381 m.
Bővebben: Hungaroring – új ablakban nyílik
Bővebben: Hungaroring – új ablakban nyílik
2008. szeptember 10-én kezdte meg működését a Nagy Hadronütköztető, az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet részecskegyorsítója és ütköztetőgyűrűje, amely egy 27 km kerületű kör alakú alagút a földfelszín alatt 50-150 méterrel. Melyik kérdésre NEM keresi a választ a kb. 7000 tudós, aki működése során hozzáfér a berendezéshez?
Az arany előállítása nem tartozik a Nagy Hadronütköztetőben végzett kutatások közé.
Bővebben: Nagy Hadronütköztető, Virtuális túra – új ablakban nyílik
Bővebben: Nagy Hadronütköztető, Virtuális túra – új ablakban nyílik
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Bővebben: Wittelsbach Erzsébet magyar királyné – új ablakban nyílik