Ma először Dél-Koreába látogatunk, aztán megemlékezünk Robert de Sorbon francia teológusról, John Lennonról, Oskar Schindlerről és megünnepeljük a postai világnapot.
Öt kérdés – hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
Október 9-e Dél-Koreában a hangul napja, ami a koreai nyelv ábécéje. Kialakítását hagyományosan Nagy Szedzsong királynak tulajdonítják, az 1440-es évekből. A nyelvet korábban handzsával, azaz a koreai nyelvre adaptált kínai írásjegyekkel írták. Észak-Koreában is ezt az írást használják, ott a megnevezése csoszongul. Hány betűből („gyökből”) áll a hangul?
1201. október 9-én született Robert de Sorbon francia teológus, aki IX. (Szent) Lajos francia király gyóntatója és a Sorbonne alapítója volt 1257-ben. Maga a Sorbonne egy épület, de ezt a megnevezést használták a teljes egyetemre, illetve 1970 óta, az egyetem feldarabolása óta több utódegyetem nevében is szerepel. Melyik városban található?
A Sorbonne Párizs egyik épülete a Latinnegyedben (Quartier Latin). Az épület névadója a 13. századi teológus, Robert de Sorbon volt, aki megalapította a teológiának szentelt Sorbonne kollégiumot a régi párizsi egyetem idején. A Sorbonne nevet használják még az 1793 előtti párizsi egyetem megnevezésére, a 19. században itt székelő karok megnevezésére, valamint az új párizsi egyetem (1896–1971) megnevezésére is. 1970-ben a párizsi egyetemet tizenhárom részre osztották, amelyek közül több is megtartotta nevében a Sorbonne jelölést.
Bővebben: Robert de Sorbon, Sorbonne – új ablakban nyílik
Bővebben: Robert de Sorbon, Sorbonne – új ablakban nyílik
1874. október 9-én alapították Bernben az Általános Posta Egyesületet, erre emlékezve a mai nap a postai világnap. Az egyesület célja a nemzetközi postaszolgálat összehangolása volt, fő célkitűzése pedig, hogy az elzártabb települések is bekapcsolódhassanak a postai szolgáltatásokba. Mikor alapították a Magyar Postát, még Magyar Királyi Posta néven?
Az 1867-es kiegyezés után a posta a közös egyetértéssel intézendő ügyek közé került, a kiegyezési törvény kimondta, hogy a két állam postája külön, de egységes elvek szerint irányítandó, belső ügyeiben mindkét fél önállóan dönthet. A magyarországi és az erdélyi posták irányítását és ellenőrzését 1867. május 1-től újra a Földmívelés-, Ipar- és Kereskedelemügyi Minisztérium vette át. Gervay Mihályt nevezték ki országos postafőigazgatóvá, aki mindent megtett az osztrák függés lazításáért és a magyar nemzeti jelleg hangsúlyozásáért. Első intézkedései nyomán a postahivatalokra magyar nyelvű, magyar címerrel ellátott címertáblákat helyeztek, a postakocsikat átfestették zöld-pirosra, a pecsétnyomókat magyar címeresekkel, a túlnyomóan német helynevű bélyegzőket magyar helynevűekkel cserélték ki, a hivatali nyelv újra a magyar lett. A Magyar Királyi Posta jelképe a postakürt fölé helyezett magyar korona lett.
Bővebben: Magyar postatörténet, Magyar Posta Zrt. – új ablakban nyílik
Bővebben: Magyar postatörténet, Magyar Posta Zrt. – új ablakban nyílik
1940. október 9-én született John Lennon, a 20. század egyik legnagyobb hatású énekese, zeneszerzője, költője és a The Beatles gitárosa. A „Beatlemánia” Nagy-Britanniában kezdődött egy, a televízió által közvetített londoni koncerttel. Melyik évben?
A „Beatlemánia” Nagy-Britanniában kezdődött 1963. október 13-án: ekkor adtak televízió közvetítette koncertet a londoni Palladiumban. Hamarosan átterjedt az Egyesült Államokra, az Ed Sullivan Showban való fellépések hatására. A popzenekar világméretű szenzáció lett, óriási rajongótáborral és dühödt támadásokkal a kulturális kritika és elismert előadók, mint Frank Sinatra részéről a zenéjüket (amelyet faragatlannak és zeneietlennek minősítettek) vagy megjelenésüket (botrányosan hosszú hajukat) illetően.
Bővebben: John Lennon, The Beatles – új ablakban nyílik
Bővebben: John Lennon, The Beatles – új ablakban nyílik
1974. október 9-én hunyt el Oskar Schindler, akiről a Schindler listája című film is szól. Mintegy 1200 zsidó származású ember életét mentette meg a holokauszt során. Hogyan?
Oskar Schindler (1908–1974) szudétanémet üzletember, gyártulajdonos, aki mintegy 1200 zsidó életét mentette meg a holokauszt során azzal, hogy lőszer- és edénygyáraiban alkalmazta őket Lengyelország, illetve a mai Csehország területén. Róla szól a Schindler bárkája című könyv és a Schindler listája című film.
Bővebben: Oskar Schindler, Schindler listája – új ablakban nyílik
Bővebben: Oskar Schindler, Schindler listája – új ablakban nyílik
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Bővebben: Hangul – új ablakban nyílik