Mai kérdéseink a televíziózásról, az első hőlégballonos utazásról, Victor Vasarelyről, Voltaire-ről és Ferenc Józsefről szólnak.
Öt kérdés – hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
November 21-e a televízió világnapja. Mikor volt fogható az első televízióadás Magyarországon?
1694. november 21-én született Voltaire, a francia felvilágosodás egyik legnagyobb alakja; író, költő és filozófus. Melyik az a szatirikus műve, amelyben azt a nézetet figurázza ki, hogy világunk a lehetséges világok legjobbika?
A Candide vagy Candide vagy az optimizmus Voltaire szatirikus regénye, mely először 1759-ben jelent meg. A mű egyszerre kalandregény és filozófiai gúnyirat is. Hősének nyaktörő viszontagságai csak ürügyül szolgálnak a szerző számára ahhoz, hogy nevetségessé tegye az úgynevezett leibnizi optimizmust, vagyis a „minden a legjobban van ezen a legeslegjobb világon” problémátlanul derűs szemléletét, valamint görbe tükörben mutassa be korának visszásságait.
Bővebben: Voltaire, Candide – új ablakban nyílik
Bővebben: Voltaire, Candide – új ablakban nyílik
1783. november 21-én kezdődött az emberi repülés története: két bátor férfi, egy fizikus és egy márki 9 (más források szerint 12) kilométeres utat tettek meg hőlégballonnal. Melyik város fölött?
Az ember először ballonnal, azaz hőlégballonnal emelkedett sikeresen a levegőbe. Ezt a felemelő érzést Jean-Francois Pilátre de Rozier francia fizikus és Francois d'Arlandes márki élte át elsőként, Etienne-Jacques és Joseph-Michel Montgolfier által készített hőlégballonnal 1783. november 21-én, Franciaországban, Bois de Boulogne-ban. 9 kilométeres utat tettek meg 100 m magasan, Párizs felett. A hőlégballon magassága 22 m, átmérője közel 14,5 m és térfogata 2000 m3 volt. Ekkor kezdődött a levegőóceán meghódítása.
Bővebben: A magyar ballonozás kezdetei, Montgolfier fivérek – új ablakban nyílik
Bővebben: A magyar ballonozás kezdetei, Montgolfier fivérek – új ablakban nyílik
1916. november 21-én hunyt el I. Ferenc József osztrák császár, magyar és cseh király, az Osztrák–Magyar Monarchia első uralkodója. Ő volt a Habsburg monarchia leghosszabb ideig regnáló uralkodója. Hány évig ült a trónon?
I. Ferenc József (németül: Franz Joseph I.; Bécs, 1830. augusztus 18. – Bécs, 1916. november 21.) osztrák császár, magyar és cseh király, az Osztrák–Magyar Monarchia első uralkodója (1867–1916). Apja Ferenc Károly főherceg, anyja Wittelsbach Zsófia Friderika főhercegnő volt.
68 éven át uralkodott, ő volt a Habsburg monarchia leghosszabb ideig regnáló uralkodója, egyben Európa negyedik leghosszabb ideig uralkodó monarchája (XIV. Lajos francia király és II. János liechtensteini herceg, illetve a ma is regnáló II. Erzsébet brit királynő után). I. Ferenc József uralkodási ideje: 1848. december 2. – 1916. november 21.
Bővebben: I. Ferenc József magyar király – új ablakban nyílik
Bővebben: I. Ferenc József magyar király – új ablakban nyílik
1990. november 21-én a budapesti Képzőművészeti Főiskola díszdoktorává avatta Victor Vasarely (születési nevén Vásárhelyi Győző) magyar származású francia festőt, az optikai festészet (op-art) jelentős képviselőjét. Melyik városban született?
Victor Vasarely (született Vásárhelyi Győző, Pécs, 1906. április 9. – Párizs, 1997. március 15.) magyar–francia festő, szobrász az op-art jelentős képviselője. Őt tekinthetjük az optikai festészet, vagy „op-art" legjelentősebb képviselőjének, mind életműve, mind számos elméleti munkája révén.
Bővebben: Victor Vasarely – új ablakban nyílik
Bővebben: Victor Vasarely – új ablakban nyílik
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Bővebben: Televízió, A magyar televíziózás története – új ablakban nyílik