Mai témáink: Bethlen Gábor, Johannes Kepler, Comenius, Olga Nyikolajevna Romanova orosz nagyhercegnő és Enyedi Ildikó.
Öt kérdés – hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
1629. november 15-én hunyt el Bethlen Gábor erdélyi fejedelem (1613–1629), I. Gábor néven megválasztott magyar király (1620–1621), a 17. századi magyar történelem egyik legjelentősebb személyisége. Melyik bankjegyünkön látható az arcképe?
1630. november 15-én hunyt el Johannes Kepler német matematikus és csillagász, aki felfedezte a bolygómozgás törvényeit, amiket róla Kepler-törvényeknek neveznek. Hányat ismert Kepler a Naprendszer bolygói közül?
Kepler 1596-ban kiadott könyvében, a Mysterium Cosmographicumban (Das Weltgeheimnis) az akkor ismert hat bolygó pályáját az öt platóni testtel hozta kapcsolatba. Úgy gondolta, hogy az egyes bolygópályák gömbjei között a kocka, a tetraéder, az oktaéder, a dodekaéder és az ikozaéder tartja a távolságot. Ebben a művében jelenik meg az a gondolat, hogy a bolygókat egy a Napból kiáradó erő tartja pályájukon. Ezt azzal indokolta, hogy ez az erő a Naptól távolabb gyengébb, ezért mennek lassabban a távoli bolygók. Ez az első eset, hogy valaki a bolygók mozgását valamilyen fizikai hatással próbálta magyarázni.
Bővebben: Johannes Kepler – új ablakban nyílik
Bővebben: Johannes Kepler – új ablakban nyílik
1670. november 15-én hunyt el Jan Amos Komenský, latinosított nevén Comenius, cseh pedagógus és író, „a nemzetek tanítója”. Ő tekinthető az első modern, haladó szellemiségű európai pedagógusnak. Az alábbiak közül melyik nem az ő gondolata a 6 évnél fiatalabb gyermekek nevelésével kapcsolatban?
A gyermeknek hatéves koráig az anyja mellett a helye – vallotta Comenius. Szülei gondoskodását élvezve tanítsák meg neki az anyanyelvét és szüleitől sajátítsa el az alapvető viselkedési szabályokat. Fontos, hogy a szülő jó erkölcsi példát mutasson gyermekének. "Nem tanítanak azok, akik nem járnak állandóan élen jó példáikkal, vagyis, akik annak megtételét parancsolják, amit ők maguk nem tesznek." Szeretetben nevelje, de ne kényeztesse. Ebben az életszakaszban Comenius helyesli a pálca használatát is (az iskolásoknál már nem), mint a fegyelmezés végső eszközét. Nem durva verést javasol, hanem fegyelmezést. A verés indulatból történik és a gyermekben félelmet gerjeszt. A fegyelmezés más: ha a gyermek a dorgálás után is nyakas marad, a szülőnek joga van a bibliai elveknek megfelelően elfenekelni gyermekét, ami ilyeténképpen hasznos emlékeztető lesz a gyermek számára, és legközelebb elkerüli a helytelen magatartást.
Bővebben: Comenius – új ablakban nyílik
Bővebben: Comenius – új ablakban nyílik
1895. november 15-én született Olga Nyikolajevna Romanova orosz nagyhercegnő, II. Miklós orosz cár és Alekszandra Fjodorovna cárné legidősebb leánya. 1918. július 16-ról 17-re virradóra a bolsevikok Jekatyerinburgban agyonlőtték őt és családja tagjait. 2000-ben az orosz ortodox egyház mindannyiukat szentté avatta. Hány testvére volt Olgának?
Olga után még három leánygyermeke született a cári párnak: 1897-ben Tatyjana, 1899-ben Marija, és 1901-ben Anasztaszija, illetve 1904-ben Alekszej nagyherceg, vagyis öten voltak testvérek.
Bővebben: Olga Nyikolajevna Romanova orosz nagyhercegnő (1895–1918) – új ablakban nyílik
Bővebben: Olga Nyikolajevna Romanova orosz nagyhercegnő (1895–1918) – új ablakban nyílik
1955. november 15-én született Enyedi Ildikó filmrendező, forgatókönyvíró. 2017-ben az általa rendezett Testről és lélekről című film elnyerte a Berlini Nemzetközi Filmfesztivál fődíját, az Arany Medvét, illetve Oscar-díjra is jelölték a legjobb idegen nyelvű film kategóriában. Hol találkozik a film két főszereplője?
A két főszereplő találkozik egy vágóhídi munkahelyen. Endre, a vágóhíd visszafogott természetű, lebénult bal kezű gazdasági igazgatója és Mária, a nagyon szigorú, autisztikus viselkedésű új minőségellenőr, aki még tanulja az érzelmek elfogadását és az emberi érintést, aki bár motivált az emberi kapcsolatokra, de a kollégái számára különös stílusa miatt elszigetelődik. Mint később kiderül, Endrének és Máriának minden éjjel ugyanaz a közös álma van...
Bővebben: Enyedi Ildikó, Testről és lélekről – új ablakban nyílik
Bővebben: Enyedi Ildikó, Testről és lélekről – új ablakban nyílik
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Bővebben: Bethlen Gábor, A magyar forint pénzjegyei – új ablakban nyílik