Mai témáink: a cukorbetegség, Beatrix királyné, a gőzhajózás, Moby Dick és egy cseppkőbarlang.
Öt kérdés – hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
November 14-e a cukorbetegség világnapja. A cukorbetegség a glükóz feldolgozási zavara, aminek oka a hasnyálmirigy Langerhans-szigetei által termelt inzulin nevű hormon hiánya, vagy a szervezet inzulinnal szembeni érzéketlensége (inzulinrezisztencia), esetleg mindkettő. A szükséges mennyiségű inzulin hiányában a sejtek nem képesek a vérből a glükóz felvételére, a vércukorszint megemelkedik. Ezek együttesen okozzák a betegség fő tüneteit. Milyen állaton végzett kísérlet segítségével sikerült megfejteni az inzulin működését?
1457. november 14-én született Aragóniai Beatrix nápolyi királyi hercegnő, aki először Mátyás király második feleségeként volt magyar királyné. Melyik királyunk felesége lett Mátyás halálát követően?
Aragóniai Beatrix (Nápoly, 1457. november 14. – Nápoly, 1508. szeptember 23.) nápolyi királyi hercegnő, Hunyadi Mátyás magyar király második feleségeként (1476–1490) és II. Ulászló második feleségeként (1490–1500) kétszeres magyar királyné.
Bővebben: Aragóniai Beatrix magyar királyné – új ablakban nyílik
Bővebben: Aragóniai Beatrix magyar királyné – új ablakban nyílik
1765. november 14-én született Robert Fulton amerikai feltaláló, az első működő gőzhajó megalkotója. Melyik folyón közlekedett a Clermont, amely az elsőként szolgálatba állított lapátkerekes gőzhajó volt?
Az első használható lapátkerekes gőzhajó, a Clermont hossza 45,7 méter, az egyhengeres gőzgép teljesítménye 20 lóerő volt, két lapátkereket hajtott. Első, 240 km-es útját a Hudson folyón, New York és Albany között 32 óra alatt tette meg 1807. október 7-én, és még abban az évben megkezdte az üzletszerű hajózást. Következő hajója Pittsburghben épült az Ohión, és New Orleans környékén működött. Több hajója is épült itt, de a Mississippin és az Ohión át Pittsburghig egyik sem jutott fel.
Bővebben: Robert Fulton (feltaláló) – új ablakban nyílik
Bővebben: Robert Fulton (feltaláló) – új ablakban nyílik
1851-ben ezen a napon jelent meg Herman Melville regénye, a Moby Dick. Milyen állat a történetben Moby Dick?
Ahab kapitány a Pequod nevű bálnavadászhajó parancsnoka, melyen a legyőzött ellenségek csontjainak gyűjteménye látható kitűzve trófeaként. A parancsnok régi álma, hogy elejtse Moby Dicket, a fehér bálnát. A bálna valójában egy ámbráscet, melyről túl sokat nem lehet tudni. Tekintélyes méretű, színe hófehér, homloka barázdált és egy magasabb púppal is rendelkezik. Állítólag már többen próbálták levadászni, de rendre megmenekült a bálnavadászoktól, akiknek a legendái szerint a több alakban is előforduló hatalmas bálna halhatatlan, s több alkalommal figyelemreméltó intelligenciáról tett tanúbizonyságot. Ahab kapitány mindezek ellenére célul tűzi ki a Moby Dickkel való leszámolást.
Bővebben: Herman Melville, Moby Dick (regény) – új ablakban nyílik
Bővebben: Herman Melville, Moby Dick (regény) – új ablakban nyílik
1954-ben fedezték fel az Aggteleki-karszt harmadik leghosszabb barlangját, a Szabadság-barlangot, amely egy, a nagyközönség számára nem megnyitott cseppkőbarlang. Hány barlangot ismerünk az Aggteleki-karszt és a hozzá kapcsolódó Szlovák-karszt területén összesen?
A két ország határvidékének barlangjaiban nemcsak egyedülálló természeti, de gazdag kultúrtörténeti értékeket is találhatunk. A döntésnél figyelembe vették a természeti formák rendkívüli változatosságát, komplexitását és viszonylagos érintetlenségét. A terület jelenleg ismert 712 barlangjából 273 nyílik Magyarországon. A mintegy 2 millió éve kialakult barlangok rendkívül változatosak: a legtöbb folyóvizes eredetű, de akad itt a beszivárgó vizek oldó hatására kialakult zsomboly (aknabarlang) és a mélyből feltörő vizek által formált barlang is.
Bővebben: Az Aggteleki-karszt és a Szlovák-karszt barlangjai, Szabadság-barlang – új ablakban nyílik
Bővebben: Az Aggteleki-karszt és a Szlovák-karszt barlangjai, Szabadság-barlang – új ablakban nyílik
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
- Paul Langerhans 1869-ben leírta a hasnyálmirigy később róla elnevezett szigeteit (Langerhans-szigetek).
- Josef von Mering és Oskar Minkowski 1889-ben végezték el híres kísérletüket Strasbourgban, melynek során a hasnyálmirigy kiirtása után kutyákban cukorbetegség alakult ki.
- John James McLeod, torontói orvos 1913-ban egy könyvben foglalta össze az addig megismert összes tudnivalót a cukorbetegségről.
- Nicolae Paulescu, a bukaresti Orvostudományi és Gyógyszerészeti Egyetem fiziológiaprofesszora volt az első, akinek már 1916-ban sikerült izolálni inzulint, amit ő pancreinnek nevezett.
Bővebben: Inzulin, Cukorbetegség – új ablakban nyílik