Mai kérdéseink az ausztrál bennszülöttekről, a Szovjetunió és az Egyesült Államok közötti fegyverkezésről, Kádár Jánosról, az Európai Unió zászlajáról és egy angol színésznőről szólnak.
Öt kérdés – hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
Május 26-a Ausztráliában a Nemzeti bocsánatkérés napja, amikor az ország bennszülött lakosságával való helytelen bánásmódról emlékeznek meg. A 20. század során az ausztrál kormányzatok a bennszülött fiatalokat elvették szüleiktől, hogy integrálják őket a „fehér” ausztrál társadalomba. Mi a fővárosa Ausztráliának?
1972. május 26-án írta alá a Szovjetunió és az Egyesült Államok a SALT–1 szerződést, amely a hadászati fegyverek korlátozásáról szólt. A Szovjetuniót Leonyid Brezsnyev képviselte. Ki volt ekkor az Egyesült Államok elnöke, aki aláírta az egyezményt?
Strategic Arms Limitation Talks (magyarul: tárgyalások a hadászati fegyverek korlátozásáról), rövidítve SALT az Amerikai Egyesült Államok és a Szovjetunió között létrejött nemzetközi fegyverzetkorlátozási egyezmény. A szerződést 1972. május 26-án, Moszkvában írta alá Richard Nixon és Leonyid Brezsnyev, hatályba 1972. október 3-án lépett, határidő nélküli érvényességgel.
Bővebben: SALT–1 - új ablakban nyílik
Bővebben: SALT–1 - új ablakban nyílik
1986. május 26-án fogadta el az Európai Gazdasági Közösség azt a zászlót, ami most az Európai Unió zászlaja. Melyik állítás NEM igaz a zászlóval kapcsolatban?
Magyarországon az EU zászlajának használatáról az EU-csatlakozási törvény 139. §-a rendelkezik. Eszerint minden középületre ki kell tűzni az EU-zászlót is, amelyen a magyar zászló lobog, kivéve a magyar parlamentet és a magyar állam vagy helyi önkormányzat által alapított közintézményeket, bár ez utóbbiakra az alapító előírhatja a zászló használatának kötelezettségét.
Bővebben: Európai zászló – új ablakban nyílik
Bővebben: Európai zászló – új ablakban nyílik
1912. május 26-án született Czermanik János néven Kádár János magyar kommunista politikus, a magyar történelem egyik meghatározó alakja. A Kádár nevet 1943-ban kapta a kommunista mozgalomban. Melyik városban született?
Kádár János 1912. május 26-án született Fiumében (ma Horvátország), a katolikus anyakönyvbe – édesanyja családneve után – még olaszosan Giovanni Giuseppe Czermanik (magyarul: Czermanik János József) néven regisztrálták a helyi olasz nemzetiség által alapított Santo Spirito (Szentlélek) kórházban. A könnyebb kiejtés érdekében a család későbbi magyar nyelvű dokumentumaiban már a Csermanek név szerepelt. Mivel szülei nem házasodtak össze, és nem is éltek együtt, az anya hajadonként szülte meg gyermekét, így a csecsemő a keresztségben a római katolikus vallást vette fel, s anyja családnevét kapta. Apját, Krezinger Jánost csak 1960-ban ismerte meg személyesen.
Bővebben: Kádár János (politikus) – új ablakban nyílik
Bővebben: Kádár János (politikus) – új ablakban nyílik
1966. május 26-án született Helena Bonham Carter angol színésznő. Szerepelt többek között a Harcosok klubja, A király beszéde és a Harry Potter-filmekben. Melyik rendező volt egy ideig a színésznő férje, akinek több filmjében is szerepelt?
Helena Bonham Carter angol színésznő. Leghíresebb szerepei többek között Ophelia szerepe Franco Zeffirelli Hamletjében, Marla Singer szerepe a Harcosok klubja című filmben, Bellatrix Lestrange szerepe a Harry Potterben, valamint Kate Croy Oscar-díjra jelölt megformálása A galamb szárnyaiban. Golden Globe-díjra legutóbb A király beszéde című filmben nyújtott alakításáért jelölték. Ezen a filmen akkori házastársával, Tim Burtonnel dolgozott együtt.
Bővebben: Helena Bonham Carter – új ablakban nyílik
Bővebben: Helena Bonham Carter – új ablakban nyílik
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
A képen Ausztrália és az ausztrál bennszülöttek zászlaja.
Bővebben: Nemzeti bocsánatkérés napja, Ausztrália (ország) – új ablakban nyílik