Szent Iván éjszakája, a kéretlen elektronikus levelek, az Antarktisz, az olimpiák és Alan Turing adják mai kérdéseink témáit.
Öt kérdés – hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
A június 23-áról 24-ére virradó éjszaka Szent Iván éjszakája. A történészek az egyik legpogányabb eredetű ünnepnek tartják. Milyen néven ismerjük még Szent Ivánt?
Június 23-a a spam-ellenes világnap. A kéretlen levelek ellen az internet elterjedése óta folyamatos harcot vívnak a szolgáltatók. Az elmúlt évben az emailek hány százaléka volt spam?
Világszinten az emailek közel 85%-a spam, ez több mint 120 milliárd kéretlen üzenetet jelent naponta.
Bővebben: Spam, 20 SPAM Statistics for 2021 (angolul) – új ablakban nyílik
Bővebben: Spam, 20 SPAM Statistics for 2021 (angolul) – új ablakban nyílik
1961. június 23-án lépett hatályba az antarktiszi egyezmény, amely az Antarktisznak, a Föld egyetlen állandó lakosság nélküli földrészének nemzetközi jogi viszonyait szabályozza. Az aláírók Antarktiszt tudományos, védett területként ismerik el, melyen szabad tudományos kutatás folyhat, és melyen megtiltják a katonai tevékenységet. Mikor érte el először ember a Déli-sarkot?
Az első ember, aki elérte a Déli-sarkot, a norvég Roald Amundsen volt társaival 1911. december 14-én. Amundsen táborát Polheim-nek (szó szerint: a pólus otthonának) és a Déli-sarkot körülvevő egész fennsíkot a norvég VII. Haakon király tiszteletére VII. Haakon fennsíknak nevezte el. Amundsen versenytársa, az angol Robert Falcon Scott egy hónappal később, 1912. január 17-én érte el a pólust. Scott és négy társa a visszaút végén halálra fagyott a rendkívüli hidegben.
Bővebben: Antarktisz-egyezmény, Déli-sark – új ablakban nyílik
Bővebben: Antarktisz-egyezmény, Déli-sark – új ablakban nyílik
1894. június 23-án alakult meg a Nemzetközi Olimpiai Bizottság, ennek tiszteletére a mai nap az Olimpiai világnap. Hivatalosan hányadik nyári olimpia a 2020-ról 2021-re halasztott tokiói rendezvény?
A 2020. évi nyári olimpiai játékok, hivatalos nevén a XXXII. nyári olimpiai játékok több sportot magába foglaló nemzetközi sportesemény lesz, amelyet 2020-ra terveztek, de a világjárvány miatt várhatóan 2021-ben rendeznek meg Tokióban. Hivatalosan a 32. újkori olimpia, mivel a sorszámozás értelmében az elmaradt olimpiai játékok is megrendezettnek számítanak. Ténylegesen – vagyis ha az elmaradtakat nem számoljuk bele – csak a 29. lesz.
Bővebben: Olimpiai világnap, 2020. évi nyári olimpiai játékok – új ablakban nyílik
Bővebben: Olimpiai világnap, 2020. évi nyári olimpiai játékok – új ablakban nyílik
1912. június 23-án született Alan Turing angol matematikus, a modern számítógép-tudomány egyik atyja. A második világháború alatt nagyon fontos résztvevője volt annak a Bletchley Park-beli kódtörő csoportnak, amely a nácik hírhedt Enigmáját törte fel. Hány náci üzenetet törtek fel az angolok naponta, 1943-ban?
Alan Turing és munkatársai kódfejtő munkája nyomán 1940-től a világháború végéig a legtöbb német üzenetet meg tudták fejteni. 1943-ban havi 80 000 üzenetet, azaz naponta mintegy 2500 üzenetet törtek fel. A britektől ULTRA kódnevet kapott hírszerzési információkat szigorú titoktartás övezte. Külön csapat gondoskodott „legendák” gyártásáról, más esetekben a megfejtés eredményének ismeretében sem tettek semmi olyasmit, amitől az ellenség gyanút foghatott volna. Az Enigma feltörését az 1970-es évekig titokban tartották.
Bővebben: Alan Turing, Enigma (gép) – új ablakban nyílik
Bővebben: Alan Turing, Enigma (gép) – új ablakban nyílik
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Bővebben: Szent Iván éjszakája – új ablakban nyílik