Mai kérdéseink Jézusról, I. (Nagy) Károly frank uralkodóról, Szent István királyról, Karel Čapekről és Charlie Chaplinről szólnak.
Öt kérdés – hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
A keresztény világ december 25-én ünnepli Jézus születésének napját. Jézus az evangéliumok szerint Betlehemben született, születését csodálatos jelek kísérték. Ki volt az uralkodó Jézus születésekor a mai Izrael területén, ahol Jézus született és ahol élete nagy részét töltötte?
800. december 25-én III. Leó pápa Rómában, a karácsonyi misén császárrá koronázta I. (Nagy) Károly frank uralkodót, és ezzel a római császárok jogutódjának nyilvánította. Károly hódításai és reformjai indították el Nyugat-Európa igazi történelmét és a középkort. Uralkodása a művészetek, a kultúra és a vallás feléledésének időszaka. Hogy nevezzük ezt a korszakot?
Nagy Károlynak, az európai középkori kultúra megalapítójának udvarában összpontosult mindaz, ami nyugaton a klasszikus hagyományokból, valamint a germán népek és a kolostorok művészetéből fennmaradt. Nagy Károly birodalmát nyíltan az ókori Rómára utalva Szent Római Birodalomnak nevezte. A Nagy Konstantin korabeli Rómát tekintette követendő példának. Ez a szándék hatotta át a Karoling-kor művészetét, melyet tudósok karoling reneszánsznak neveznek.
Bővebben: I. Károly frank császár, Karoling művészet – új ablakban nyílik
Bővebben: I. Károly frank császár, Karoling művészet – új ablakban nyílik
Valószínűleg 1000. december 25-én koronázták királlyá Szent István királyt. A források ellentmondásosak, a másik gyakran elfogadott dátum 1001. január 1-je. A koronázás helyszíne sem ismert, Esztergom vagy Székesfehérvár lehetett. Meddig uralkodott az első királyunk?
I. István király haláláig, 1038-ig uralkodott.
Bővebben: I. István magyar király – új ablakban nyílik
Bővebben: I. István magyar király – új ablakban nyílik
1938. december 25-én, 48 éves korában hunyt el Karel Čapek, az egyik legnagyobb hatású 20. századi cseh író. 1921-ben ő használt először egy olyan szót, ami ma már a mindennapjaink része. Melyik ez a szó?
A robot szó szláv eredetű: a robota szóból ered, aminek jelentése szolgamunka a csehben, szlovákban és lengyelben, valamint a munkát jelenti az oroszban (работа). Karel Čapek használta először a robot szót, az 1921-ben megjelent R.U.R. című drámájában.
Bővebben: Karel Čapek – új ablakban nyílik
Bővebben: Karel Čapek – új ablakban nyílik
1977. december 25-én, 88 éves korában hunyt el Sir Charles Spencer Chaplin, közismert nevén Charlie Chaplin. Első hangosfilmje az 1940-ben készült A diktátor volt. Kinek az alakja NEM jelenik meg a filmben?
A történetben Sztálin nem jelenik meg. A Diktátor neve (Adenoid Hynkel) egyértelműen Adolf Hitlerre utal, a filmbeli Garbitsch, a propagandaminiszter Joseph Göbbelst idézi fel, Benzini Napaloni pedig Mussolinit. Chaplin kettős szerepet játszik a filmben: ő a diktátor és a másik főszereplő, egy zsidó borbély is.
Bővebben: Charlie Chaplin, A diktátor (film, 1940) – új ablakban nyílik
Bővebben: Charlie Chaplin, A diktátor (film, 1940) – új ablakban nyílik
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Bővebben: Jézus, I. Heródes zsidó király – új ablakban nyílik