Mai kérdéseink Szalézi Szent Ferencről, Samuról, az előemberről, a prágai tavaszról, egy természeti katasztrófáról és Lettországról szólnak.
Öt kérdés – hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
1567. augusztus 21-én született Szalézi Szent Ferenc francia püspök, teológus, lelkiségi író és egyházszervező, kiemelkedő szónok, több pápa személyes tanácsadója. A római katolikus egyház egyik legjelentősebb teológusának tartják. Kiknek a védőszentje?
1965-ben ezen a napon találták meg egy előember maradványait Vértesszőlős közelében, akit a mai névnap után Sámuelnek, Samunak neveztek el. Homo erectus, vagyis felegyenesedett ember volt, ami átmenetet képez a még csak felegyenesedő előember és a már értelmes ősember között. Mikor élt Samu?
Samu néven ismert Európa egyik legidősebb – mintegy 350 ezer évvel ezelőtt élt – előembere, amelynek csontmaradványai a Vértesszőlős melletti mésztufabányából kerültek elő. Samu a Homo erectus (magyarul: „felegyenesedett ember”) faj késői képviselője volt (Homo erectus seu sapiens paleohungaricus), amely átmenetet képez a még csak felegyenesedő előember és a már értelmes ősember között. A fejlettségéhez képest intelligens volt: kavicsból készült eszközöket használt, ismerte és használta a tüzet, zsákmányai között nagy testű állatok is voltak.
Bővebben: Samu (előember) – új ablakban nyílik
Bővebben: Samu (előember) – új ablakban nyílik
1968. augusztus 20-áról 21-ére virradó éjszaka indítottak inváziót a Varsói Szerződés tagállamai – köztük Magyarország is – Csehszlovákia ellen, miután az Alexander Dubček pártfőtitkár által meghirdetett reformok nyomán úgy tűnt, megpróbálnak kiszakadni a szocialista blokkból. Meddig állomásoztak az országban az idegen katonák?
A Szovjetunió, Bulgária, Lengyelország, az NDK és Magyarország csapatai augusztus 20-án éjjel több oldalról átlépték a csehszlovák határt. Az invázió 200 000 emberrel indult meg, de 21-én és a későbbi napokban becslések szerint további 300 000 katona érkezett a „rebellis” államba, hogy véget vessen Dubcek kormányzásának. A csehszlovák haderő nem tanúsított ellenállást, a Vörös Hadsereg és segédcsapatai az invázió második napjára az egész országot irányításuk alá vonták. A bevonulóknak egyedül a civilekkel gyűlt meg a bajuk, akik igyekeztek megzavarni a megszállókat, szabotálták a hadmozdulatokat. Az Ivan Pavlovsky tábornok vezette megszálló erők még augusztus 21-én a Szovjetunióba hurcolták Dubceket, majd néhány nap múlva visszavitték, és utasították az általa épített rendszer békés lebontására. A Varsói Szerződés katonái egy hónapig, 1968. szeptember 20-ig állomásoztak Csehszlovákiában. Az „emberarcú szocializmus” rövid időszaka véget ért, a reformokat eltörölték, így a Szovjetunió kevesebb vérrel tudta érvényesíteni akaratát, mint 12 évvel korábban, Magyarországon. A siker 1969 áprilisában, Dubcek lemondatása után lett teljes, amikor Gustav Husak lett a pártfőtitkár, és a „normalizáció” jelszavával megkezdődött egy újabb keményvonalas rendszer kiépítése.
Bővebben: 1968. augusztus 20. | A Varsói Szerződés csapatai megszállják Csehszlovákiát, Prágai tavasz – új ablakban nyílik
Bővebben: 1968. augusztus 20. | A Varsói Szerződés csapatai megszállják Csehszlovákiát, Prágai tavasz – új ablakban nyílik
1986. augusztus 21-én több mint 1700 halálos áldozatot követelt a kameruni Nyos-tó limnikus kitörése: gáz tört fel a tó mélyéről. Milyen gáz okozta a katasztrófát?
A limnikus kitörés egy természeti katasztrófa, a szén-dioxid feltörése mélyvízű tavakból. Földcsuszamlás, a vulkáni tevékenység változásai, illetve robbanás idézhet elő ilyen kitörést. Három olyan afrikai tó ismert, amelyekben ilyen kitörés előfordult. A Nyos-tó és a Monoun-tó korábbi kitörései nagy veszteséget okoztak emberéletben, a sokkal nagyobb Kivu-tó pedig potenciálisan veszélyes a környékén élő két millió emberre és az élővilágra. A kiáramló szén-dioxid megfojtja a környéken élő embereket és állatokat, és cunamit is okozhat.
Bővebben: Limnikus kitörés, Nyos-tó – új ablakban nyílik
Bővebben: Limnikus kitörés, Nyos-tó – új ablakban nyílik
1991-ben Lettország elszakadt a Szovjetuniótól és kikiáltotta függetlenségét. Oroszországgal csak 2007. március 28-án írták alá a szerződést, amely az 1991 óta tartó határvita végét jelentette. Mi Lettország pénzneme?
A lat Lettország hivatalos pénzneme volt 2013. december 31-ig, amikor felváltotta az euró.
Bővebben: Lettország – új ablakban nyílik
Bővebben: Lettország – új ablakban nyílik
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Bővebben: Szalézi Szent Ferenc – új ablakban nyílik