Ma a Lipcsei Egyetemről, Mexikó történelméről, a Mars meghódításáról, az Egyesült Arab Emirátusokról és a lakitelki adótoronyról szólnak a kérdések.
Hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
1409. december 2-án nyílt meg a Lipcsei Egyetem, amely a legrégibb európai egyetemek egyike. Melyik városban található az az 1088-ban alapított egyetem, amely a ma működők közül a legrégebben alapított?
1547. december 2-án hunyt el Hernán Cortés de Monroy y Pizarro spanyol konkvisztádor, aki 1521-ben megdöntötte az Azték Birodalmat, létrehozta a mai Mexikó elődjének számító Új-Spanyolország gyarmatot és annak első kormányzója volt. Mikor vált függetlenné Mexikó Spanyolországtól?
1810. szeptember 16-án Miguel Hidalgo y Costilla megindította a Spanyolország elleni függetlenségi harcot egy Dolores nevű kisvárosban. 1811-ben a spanyolok kivégezték Hidalgót, de José María Morelos folytatta a harcot. Morelost 1815-ben végezték ki. A mexikói függetlenségi háború 1821-ben hozta meg eredményét, amikor Spanyolország kénytelen volt Mexikó függetlenségét elismerni.
Bővebben: Hernán Cortés, Mexikó – új ablakban nyílik
Bővebben: Hernán Cortés, Mexikó – új ablakban nyílik
Július 1-jén kezdték építeni, és még ugyanabban az évben, december 2-án át is adták a lakihegyi adótornyot, ami Magyarország legmagasabb építménye a maga 314 méteres magasságával. Melyik évben épült?
Még az 1920-as évek végén felmerült az igény egy Lakihegyen kialakítandó, az egész ország területén jó vételt biztosító rendszer kiépítésére. A torony amerikai terveit Tantó Pál mérnök adaptálta a Csepel-szigeti homokos talajviszonyoknak megfelelően. A tervezés közel négy évig tartott és 1933. július 1-jén a MÁVAG szerelői Massányi Károly vezetésével megkezdték a 314 méter magas, Blaw-Knox-rendszerű, elnyújtott oktaéder alakú torony építését. Az átadás még ebben az évben december 2-án megtörtént, és elsőként az akkori miniszterelnök, Gömbös Gyula ünnepi beszédét sugározta a Budapest I. műsorán. Ezzel az új 120 kW teljesítményű adóval a magyar rádiózás műszaki tartalmát tekintve a világ élvonalába lépett elő. Maga a torony pedig Európa akkori legmagasabb építménye volt.
Bővebben: Lakihegyi adótorony – új ablakban nyílik
Bővebben: Lakihegyi adótorony – új ablakban nyílik
1971. december 2-án írta alá a két alapító uralkodó, Abu-Dzabi és Dubaj vezetője az Egyesült Arab Emirátusok megalapításáról szóló megállapodást. Hány emírségből áll az ország?
Az Egyesült Arab Emírségek (vagy Egyesült Arab Emirátusok, gyakran csak Arab Emírségek, rövidítve magyarul EAE, angolul UAE) olajban gazdag monarchia Délnyugat-Ázsiában, a Közel-Keleten, az Arab-félsziget délkeleti részén, a Perzsa-öböl délnyugati partján. Ománnal, Szaúd-Arábiával és Katarral határos. Az ország szövetségi állam, vagyis föderáció, amely hét emírségből áll. Az emírségeket emírek irányítják abszolút módon, akik közül választással kerül a szövetségi állam élére az államfő és a miniszterelnök.
Bővebben: Egyesült Arab Emírségek – új ablakban nyílik
Bővebben: Egyesült Arab Emírségek – új ablakban nyílik
1971. december 2-án landolt először ember készítette űreszköz a Mars felszínén. A Marsz–3 szovjet űrszondát május 28-án indították útnak. A bolygó megközelítését követően szabadon engedte a leszállóegységet, amellyel a landolást követően csak 20 másodpercig sikerült tartani a kapcsolatot. Átlagosan hányszorosa a Mars távolsága a Naptól a Föld naptávolságának?
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Bővebben: Lipcsei Egyetem, Bolognai Egyetem – új ablakban nyílik