Mai kérdéseink Erkel Ferencről, az Ómagyar Mária-siralomról, az 1917-es oroszországi forradalomról, az Árpád hídról és a Trabantról szólnak.
Öt kérdés – hány jó válaszod lesz?
/
Kérem a kérdéseket!
1810. november 7-én született Erkel Ferenc zeneszerző, karmester, zongoraművész és sakkmester, a Pesti Sakk-kör első elnöke. Születésnapja a magyar opera napja is. Melyik NEM az ő operája?
1887. november 7-én született Gragger Róbert irodalomtörténész, aki az egyik legkorábbi nyelvemlékünket, az Ómagyar Mária-siralmat felfedezte 1922-ben. Mikor keletkezett ez a nyelvemlékünk?
Az Ómagyar Mária-siralom egyike legkorábbi nyelvemlékeinknek, az első fennmaradt magyar nyelvű vers, a teljes finnugor nyelvcsalád első lírai nyelvemléke. A 13. században íródott egy latin vers átköltéseként, a latin nyelvű Leuveni kódex lapjaira. 1922-ben fedezték fel abban az anyagban, amit a Leuveni Katolikus Egyetem vásárolt egy müncheni könyvkereskedésben a németek által az első világháborúban elpusztított könyvtári anyag pótlására. Az értékes kódex 1982-ben került a magyar állam tulajdonába.
Bővebben: Gragger Róbert, Ómagyar Mária-siralom – új ablakban nyílik
Bővebben: Gragger Róbert, Ómagyar Mária-siralom – új ablakban nyílik
1917. november 7-én tört ki az októberi orosz forradalom, hivatalos kommunista elnevezéssel a nagy októberi szocialista forradalom Oroszország akkori fővárosában, Petrográdban. Mi a város mai neve?
Az 1917-es októberi orosz forradalom (hivatalos kommunista elnevezéssel nagy októberi szocialista forradalom) 1917. november 7-én (az Oroszországban akkor használt julián naptár szerint október 25-én) Oroszország akkori fővárosában, Petrográdban (ma Szentpétervár) lezajlott forradalmi eseménysor.
Bővebben: 1917-es októberi orosz forradalom – új ablakban nyílik
Bővebben: 1917-es októberi orosz forradalom – új ablakban nyílik
1950. november 7-én avatták fel az Árpád hidat Budapest III. kerülete és Budapest XIII. kerülete között. Az átadástól 1956-ig nem Árpád volt a híd neve. Hanem?
A híd építése 1939-ben indult meg, a munkálatokat 1943-ban, a második világháború miatt félbehagyták. Befejezetlenségének köszönhetően az Árpád híd volt az egyetlen, amit a németek nem robbantottak fel 1945 januárjában Budapest ostroma során. Az építkezést 1948-ban folytatták. A hidat végül 1950. november 7-én nyitották meg, az eredetileg neki szánt Árpád név helyett Sztálinról elnevezve, amely név azonban sosem ment át a köztudatba, és végül 1956-ban kapta meg jelenlegi nevét.
Bővebben: Árpád híd (Budapest) – új ablakban nyílik
Bővebben: Árpád híd (Budapest) – új ablakban nyílik
1957. november 7-én gurult le a futószalagról az első Trabant. Néhány éven belül a legelterjedtebb autóvá vált Kelet-Németországban, és a többi szocialista országba is exportáltak belőle. 1976-ban hány százaléka volt Trabant a keletnémet autóparknak?
A Trabant egy keletnémet személygépkocsitípus, amelyet a német VEB Sachsenring gyártott. Az első Trabant 1957. november 7-én gurult le a futószalagról, a legelterjedtebb autó volt Kelet-Németországban, és a többi szocialista országba is exportáltak belőle. Neve az akkoriban fellőtt első szovjet műhold, a Szputnyik–1 német megfelelőjéből származik, mintegy tiszteletből.
Bővebben: Trabant – új ablakban nyílik
Bővebben: Trabant – új ablakban nyílik
/
Kérem az eredményem!
Az eredményed:
Kérdések és válaszok áttekintése
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ez most nem sikerült túl jól...
Megpróbálhatnád még egyszer! Kattints a piros gombra!
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Nem rossz!
Lehet, hogy még jobban sikerül, ha újra megpróbálod?
Oszd meg, hogy az ismerőseid is játszhassanak!
Bővebben: Erkel Ferenc, Liszt Ferenc – új ablakban nyílik